Ankara-İstanbul YHT'nin ihalesi 8 Ekim'de yapılacak

Ankara-İstanbul YHT'nin ihalesi 8 Ekim'de yapılacak

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin Köseköy-Gebze etabının yapım ihalesi 8 Ekimde gerçekleştirilecek


AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, projenin son yapım ihalesine, AB tarafından finanse edilen programlar çerçevesinde gerçekleşen hizmet, mal, iş ve hibelere ilişkin ihalelerin genel bütçeleme, ihaleye çıkma, sözleşme imzalama, ödeme, muhasebe ve mali raporlaması bakımından tek sorumlusu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) çıktı. İhale ilanına göre, Ankara-İstanbul YHT Projesi’nin Köseköy-Gebze etabının alt ve üst yapı işlerini kapsayacak ihale 8 Ekimde yapılacak.

"Açık" usulle yapılacak ihale kapsamında, altyapı inşasında gerçekleştirilecek toprak işleri, altgeçitler, menfezler, sanat yapıları, drenaj işleri, üstyapı inşasında gerçekleştirilecek balast ve demiryolu hattı döşeme işleri ile elektrifikasyon, sinyalizasyon ve haberleşme sistemlerinin kurulumu işleri yapılacak. İhalede, projenin yapım süresi ise 900 gün olarak belirlendi.

Köseköy-Gebze etabının yapım bedelinin yüzde 75’i "Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)" kapsamında AB Fonlarından, yüzde 25’i ise "ulusal katkı payları"ndan sağlanacak.

 -DEMİRYOLU KAPATILACAK-
 Köseköy-Gebze arasındaki 56 kilometrelik mevcut konvansiyonel hat, YHT  işletmeciliğine uygun olarak çift hat olarak inşa edilecek ve güzergah üzerinde 5 üstgeçit ve 1 nehir köprüsü yapılacak.

Köseköy-Gebze arasındaki hattın etrafındaki yapılaşmanın yoğun olması dolayısıyla yeni hat mevcut koridorda inşa edilecek. Ankara-Eskişehir ile yapımı devam eden Eskişehir-Köseköy arasındaki YHT işletme hızının 250 kilometre olduğunu dile getiren TCDD yetkilileri, "Mevcut güzergahta bir değişiklik yapamadığımız için Köseköy-Gebze arasındaki YHT işletme hızı saatte 160 kilometre ile sınırlı olacak" dedi.

Köseköy-Gebze arasındaki yapım işine, 2011’in ilk yarısında başlanması planlanıyor. Bu kapsamda, 30 ay içinde, mevcut hat sökülerek, YHT işletmeciliğine uygun yeni hat döşenecek. 30 aylık sürede güzergahta yük ve yolcu taşımacılığı yapılamayacak.

Köseköy-Gebze arasındaki 39 dakikalık seyahat süresi, etabın yapımının tamamlanmasının ardından 24 dakikaya inecek.

-  Marmaray  İLE ENTEGRE EDİLECEK-
 Ankara-İstanbul YHT Projesi’nin, 44 kilometre uzunluğundaki Gebze-Haydarpaşa etabı ise  Marmaray Projesi kapsamında yeniden yapılacak. Bu etaptaki konvansiyonel demiryolu hattı sökülerek, metro standardında ve 3 hat olarak yeniden inşa edilecek, güzergahtaki 37 istasyon modern istasyonlar haline getirilecek. Her iki güzergahtaki yapım işlerinin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Projesi, Gebze’de Marmaray ile entegre edilmiş olacak.
AA