Ankara'da 214 eserin toplu açılış töreni yapıldı!

Ankara'da 214 eserin toplu açılış töreni yapıldı! Ankara'da 214 eserin toplu açılış töreni yapıldı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesince Arena Spor Salonu’nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplam 317 milyar lira değerindeki 214 eserin hayırlı olmasını diledi...Temel atma törenlerine katılmadığını, sadece açılış törenlerine gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Çünkü geçmişte temel attılar ama attıkları yerde kaldı. Biz temel attık, tarih verdik ondan sonra da açılışlarını yaptık” dedi.


Erdoğan, bugün Ankara’da 16 köprülü kavşak ve köprü, 11 üst geçit, yeşil alan düzenlemeleri, Sincan Hanımlar Lokali, Kazan Aile Yaşam Merkezi, Elmadağ Kültür Merkezi ve Hacı Bayramı Veli Camisi çevre düzenlemesinin devamı niteliğindeki katlı otoparkın açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti.


Millete hizmet etmenin, yatırımlar gerçekleştirmenin bir heyecan, aşk meselesi olduğunu, sevdası, aşkı, heyecanı olmayanların bunları yapamayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarı döneminde yapılanların ortada olduğunu, milletin bunları yaşayarak gördüğünü söyledi.


Ankara’da 2 metro hattının test sürüşleri dahil bitmiş olduğunu ve yakın zamanda resmi açılışlarının yapılacağını belirten Erdoğan, metroların da açılmasıyla Ankara’nın toplu taşımada çok farklı bir süreci yaşamaya başlayacağına işaret etti.


Başbakan Erdoğan, “11 yıldır bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, tüm ekibimizle Türkiye’nin efendisi olmadık, Türkiye’nin hizmetkarı olduk. ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz, gündüz gece’ dedik, gündüz demedik, gece demedik yürüdük. Aşkla, şevkle, heyecanla yürüdük bu yolda. Durmadık, bundan sonra da yürümeye devam edeceğiz. Çünkü bizim bu ülkede ideallerimiz var, hizmet aşkımız var, bizim bu ülkede muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimiz var” diye konuştu.


Salondakilerin “kıskananlar çatlasın” ve “dik dur eğilme, bu millet seninle”  tezahüratları üzerine Erdoğan, “Yine de çatlamasın be, onlar da anlayacak, bilecekler, beraber bizimle yürüyecekler. Dik duracağız, diklenmeyeceğiz. Yolumuza öyle devam edeceğiz” diye konuştu.


"17 Aralık operasyonu Türkiye’de milli olan ne varsa ona kasteden bir operasyondur"


Erdoğan, 17 Aralık’ta İstanbul merkezli başlatılan operasyonda hükümete yönelik çok ağır bir saldırının uygulamaya konulduğunu belirterek, şöyle konuştu:


“Görüntüye yolsuzluk iftiralarını koydular, yolsuzluk iftirasıyla asıl niyetlerini gizlemek istediler. Yolsuzluk iftirasıyla Türkiye üzerinde oynamak istedikleri oyunu, millet kurdukları, milli iradeye kurdukları tuzağı gizlemek istediler. 17 Aralık operasyonu Türkiye’de milli olan ne varsa ona kasteden bir operasyondur. Milli iradeyi hedef adılar, milli bankamız Halkbankı hedef aldılar, milli çıkarlarımızı hedef aldılar. O Halkbank ki biz geldiğimizde değeri 1 milyar doların çok altındaydı ama şimdi ederi 25 milyar dolar. Bunu hazmedemediler, bunu kıskandılar, görev zararıyla bize devredilen bu bankaları, Ziraat Bankasını, Halkbankı, Vakıfbankı hamdolsun bu dönemde hepsi karlı bankalar haline gelirken, dünyada da farklı bir şekilde ederi arttı.


Küresel ölçekte önemli olan, tamamen milli olan büyük yatırımlarımızı hedef aldılar. 3. havalimanını, 3. köprüyü hedef aldılar, Marmaray’ı kıskandılar, yeni yapılan denizin altındaki tüp geçitleri hedef aldılar, Ankara-İstanbul arasındaki, Eskişehir- İstanbul Hızlı Treni’ni hedef aldılar, İstanbul-İzmir arasındaki otoyolu hedef aldılar, bunların yapılmasını istemediler. Çünkü bunlar Türkiye’ye farklı bir şekilde çıtayı yükselterek hedef yakalatıyordu. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni, çözüm sürecini hedef aldılar. Bu ülkenin Milli İstihbarat Teşkilatını hedef aldılar.”


"7 gün Reyhanlı'ya bu savcı niye gitmedi"


Erdoğan, Arena Spor Salonu'nda,  Ankara  Büyükşehir Belediyesinin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Suriye'de Bayır Bucak Türkmenlerine insani yardım malzemesi götüren, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının eşlik ettiği tırı Hatay'da yasalara aykırı şekilde durdurduklarını söyledi.


"Milli İstihbarat Teşkilatı kime çalışır? Ülkeye çalışır, vatana çalışır, millete çalışır" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:


"Bir savcı Adana'dan kalkıyor, geliyor, bu tırı durdurmak için bu insani yardımı engellemek için yasaları çiğneyerek operasyon yapıyor. Buradan soruyorum? MİT bu ülkenin çıkarları için çalışan bir kurumken, sen kim için çalışıyorsun? MİT'in yasasında, 26. madde çok açık ortada, çalışma şekli belirlenmiştir. MİT'i yasa dışı şekilde engelliyorsun. Reyhanlı katliamında ey savcı sen neredeydin? 7 gün sen oraya gitmedin, neredeydin sen? İşte ben şimdi buradan suç duyurusu yapıyorum aynı zamanda, HSYK'ya suç duyurusu yapıyorum, bir inceleyin bakın, 7 gün Reyhanlı'ya bu savcı niye gitmedi. MİT'ten neden rahatsız oluyorsunuz? Türkmenlere giden yardımdan neden rahatsızlık duyuyorsunuz? Çünkü bunlar Türkiye için değil başkaları için, başkalarının menfaati için çalışıyor, başkalarına taşeronluk yapıyorlar. Bunlar başkalarının menfaatini, örgütlerinin menfaatini, Türkiye'nin ve milletin üzerinde tutuyorlar."


"Bir örgütün sınırsız hırslarına teslim ediyorsanız, yargı tarafsızlığı olmaz"


"Yargının bağımsızlığından daha önemli olan yargının tarafsızlığıdır, bunu bilmemiz lazım" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:


"Yargı tarafsız olsun diye bağımsızdır. Eğer siz 'Yargı bağımsız olsun' diyor ama yargıyı alıp bir örgütün sınırsız hırslarına teslim ediyorsanız, orada yargı tarafsızlığı olmaz. Biz bunu kabul etmeyiz. Yargının yasama ve yürütme erkine müdahale etmesine izin vermeyiz. Buna ne biz razı oluruz ne milletimiz razı olur. Bu her şeyden önce bu milletin iradesini hiçe saymaktır. Sorumluluk üstlenmeden yetki kullanmanın adı diktatörlüktür. Biz her zaman millete hesap vermeye hazırız, yürütmeyiz. Yasama millete hesap vermek zorunda. Yargının hesap vereceği bir yer var mı? Yok. Dolayısıyla burada 'Nasıl olsa ben hesap vermiyorum veya vermeyeceğim' diye kalkıp böyle bir adımın atılmasının, geleceği olmaz. Onun için burada millete hesap vermenin yolu da açılmalıdır."


AA