02 / 07 / 2022

Ankara'daki askeri araziler, yeşil alan olarak kullanılmalı!

Ankara'daki askeri araziler, yeşil alan olarak kullanılmalı!

Melih Gökçek, "Askeri alanların Ankara'ya yeşil alan olarak kazandırılması benim temel fikrim ama öyle askeri alanlar var ki üzerinde en ufak bir ağaç bile yok. Bunların da değişik şekilde, bizim yapacağımız teklifler tarzında değerlendirilmesi mümkün olacaktır" dedi.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, taşınan askeri birliklerin arazilerinin kullanımına ilişkin, "Askeri alanların, Ankara'ya ağırlıklı yeşil alan olarak kazandırılması benim temel fikrim ama öyle askeri alanlar var ki üzerinde en ufak bir ağaç bile yok. Tamamen kıraç vaziyette olan araziler var. Elbette bunların da değişik şekilde, hükümetin uygun göreceği, bizim yapacağımız teklifler tarzında değerlendirilmesi mümkün olacaktır." dedi.


Gökçek,  Ankara  Şehir Araştırmaları Merkezi (ŞAR) tarafından Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Kabul Salonu'nda gerçekleştirilen "Taşınacak Askeri Birlik Bölgelerinin Alternatif Alan Kullanımlarının Değerlendirilmesi" çalıştayında konuştu.


Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle bir araya gelerek fikir alışverişi yapmayı amaçladıklarını söyleyen Gökçek, çalıştayın katılımcılarından Ankara'daki askeri bölgelerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair gelecek önerileri ele alacaklarını belirtti.


Gökçek, "Bu konuda kamuoyunda çok değişik ifadeler, görüşler var. Her kafadan bir ses çıkıyor. Konunun sahibi kesinlikle hükümet ama hükümetimize yerel yönetim olarak fikrimizi arz etmek ve inşallah da kabul ettirmek isteriz." ifadelerini kullandı.


Çalıştaydaki görüşlerin neticesini kamuoyuyla paylaşacaklarını bildiren Gökçek, şöyle devam etti:


"Askeri alanların, Ankara'ya ağırlıklı yeşil alan olarak kazandırılması benim temel fikrim ama öyle askeri alanlar var ki üzerinde en ufak bir ağaç bile yok. Tamamen kıraç vaziyette olan araziler var. Elbette bunların da değişik şekilde, hükümetin uygun göreceği, bizim yapacağımız teklifler tarzında değerlendirilmesi mümkün olacaktır. Ancak ağaçlı, yeşil alanların kesinlikle Ankara'nın yeni yeşil dokuları olması gerektiği kanaatindeyim."


Gökçek, yeşil olmayan askeri bölgelerin, konut, sanayi ve ticaret alanı yapımına açılabileceğini de bildirdi.


Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yusuf Şahin ise Türkiye'de daha önce tecrübe edilmeyen bir konuyu ele aldıklarını söyledi.


"Bugüne kadar genelde askerin ve askeriyeyle ilgili kurumların sivil alandan aldıklarını ve onun üzerine ne yapabileceğimizi konuşuyorduk." diyen Şahin, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri alanların başka hangi amaçla kullanabileceği gibi daha önce hiç tartışılmayan bir konunun gündeme geldiğini aktardı.


Bu konu üzerinde yapılan tartışmalardan oluşacak ortak kanaatin ilgili Bakanlık ve Bakanlar Kuruluna ileteceğini dile getiren Şahin, "En nihayetinde Bakanlar Kurulu kararıyla ve genel olarak hükümet ile bu işleri nasıl yürüteceğimizi bir karara bağlamış olacağız. Ümit ediyoruz ki hepimizin en fazla istifade edebileceği kararlar alınır." dedi.


AA