Ankara'ya yeni alışveriş merkezi

Ankara'ya yeni alışveriş merkezi

Ankara'daki büyük alış veriş merkezlerine bir yenisi ekleniyor. Kısmen devreye giren ve son hazırlıkları süren 'Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezinin' resmi açılışının, Aralık ayı ortalarında yapılması bekleniyor.


Merkez Müteahhitlik Turizm ve İşletmecilik A.Ş'nin inşaatını yaptığı, Or-An'da eski milletvekili lojmanlarının yanında kurulan Merkez, 150 milyon dolara mal oldu.

Alışveriş merkezinin bu parayı amorti etme süresi ise 14 yıl. 180 bin metre karelik inşaat alanına sahip ve 23 bin metre kare inşaat tabanını oturan yatırımın mimari projesini ise daha önce çok sayıda projeye imza atan Salih Bezci ile A Tasarım Mimarlık Uygulama LTD. ŞTİ hazırladı.

Verilen bilgiye göre söz konusu alışveriş merkezinin en büyük özelliği ise kubbe büyüklükleriyle ünlü Selimiye Camisi, Alman Parlamentosu ile Beyaz Saray'daki kubbeleri de geride bırakarak, 38 metrelik çapı ile dünyanın en büyük gök kubbesine sahip olması ve sadece bu gök kubbenin yapımının 6 ay sürmüş olması.

Panora'nın büyük alışveriş merkezlerinden bir başka farkı ise bütün katların gün ışığı ile aydınlatılması ve yan duvarlarının da cam oluşu. Alışveriş merkezinin tepesinde bulunan cam çelik kafesi olan kubbe gün boyu gün ışığını Panora'nın içine süzüyor.

Çatıyı örtmek yerine modern giysilerle giydiren Panora, kubbe ile modern çatışı birleştirerek geçmiş ile gelecek arasında doğal bir bağ kurulmasına imkan veriyor. Böylece Panora'da ziyaretçiler dolaşırken, günü yaşayıp, yakalayabiliyor ve dışarıdaki hava değişimlerinden haberdar olabiliyor. Akşam saatlerinde ise merkezde ışıkların yanması ile birlikte, Panora adeta bir akvaryum görüntüsüne bürünüyor. Alışveriş merkezinin zeminden gök kubbe arasındaki yüksekliği 65 metre.

Gök kubbenin üzerinde yer alan 40 metrelik kule ile birlikte alışveriş merkezinin yerden yüksekliği ise tam 105 metreye ulaşıyor.

-KİRADA, FİRMALARIN CİROLARI ESAS ALINIYOR-

Panora Alışveriş Merkezinde kiralar ise firmaların yaptığı cirolar üzerinden belirleniyor. Bu kiralar firmaların cirolarının yüzde 4 ile 10 arasında değişen

oranlarda saptanıyor. Toplam 2 bin 500 kişiye yeni istihdam sağlayan merkez, yan kolları ile birlikte ise yaklaşık 10 bin kişiye istihdam imkanı sunuyor.

Türkiye'de bulunan alışveriş merkezleri arasında en büyük peyzaj alanına sahip olan Panora'da 40 bin metre karelik bir peyzaj alanı bulunuyor.

Alanda yürüyüş parkurları, anfi tiyatro ve süs havuzları yer alırken 20 bin ağacın dikildiği alanda bir yeşil kuşak yaratılması öngörülüyor.

Dış cephedeki doğal malzemeler kullanılan Panora'nın cam yüzeyini, ahşap atmosferinde dış cephe kaplamaları sarıyor. Tamamı dönüşümlü malzemeler kullanılarak yapılan Panora, bu "çevreci" yaklaşımı ile de benzerlerinden ayrılıyor.

İç mekanının geometresinde mekik, kubbe ve yuvarlak formlar dikkat çekiyor. İnsanların üzerinde pozitif bir etki yaratan yuvarlak formlar, ziyaretçileri rahat ve mutlu hissettiriyor. Kullanılan iç bükey formların kucaklama hareketine benzeyen iç bükey formlar ise insanlar üzerinde sevgi algısı yaratıyor.

Binanın içerisindeki duvarları saran dikey ve yatay sanatsal çalışmalar, Panora'daki doğa sergisine, sanatsal bir destek veriyor.

-RESTORANLAR 24 SAAT AÇIK OLACAK

Alışveriş merkezinin hemen girişinde 16 restoran yer alıyor. 24 saat açık olacak bu restoranlarda peyzaj manzarası eşliğinde dünya mutfaklarının tatları Ankaralılara sunulacak.

Merkezdeki fast food katı ise iki bölümden oluşurken, bir kuşun iki kanadına yerleştirilmiş izlenimi veriyor.

Panora'ya yaşam merkezi adını veren mekanlar ise 12 salonluk sinema, 6 bin 500 metre karelik eğlence merkezi, 5 bin metre karelik spor merkezinden oluşuyor. 10 bin metre karenin üzerine oturan hiper marketinde ise ziyaretçileri ferah bir alışveriş ortamı bekliyor. Bin 500 araçlık kapalı otoparkı, bin araçlık otoparkı da bulunan Panaro'da da bin metre karelik alana oturan bir de kültür merkezi, her türlü sergi, toplantı ve konferansı gerçekleştirmeye imkan sağlıyor.

80 bin metre karelik kiralanabilir alan bulunan Panora'da, dünya ve Türkiye'nin önde gelen markalarının mağazaları yer alıyor.