Ant Yapı Bosnaya Fojnica Kültür Merkezi'ni yaptırdı!

Ant Yapı Bosnaya Fojnica Kültür Merkezi'ni yaptırdı!


Bosna Hersekin Fojnica kentinde, Ümraniye Belediyesi ve Ant Yapının katkılarıyla inşa edilen, Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi, düzenlenen törenle Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından hizmete açıldı


İki kardeş şehir arasında dostluk bağlarının güçlendirilmesi amacıyla yaptırılan kültür merkezinin açılış törenine Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır ve Osman Boyraz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Fojnica Belediye Başkanı Salkan Merdzanic, Federasyon Başbakanı Nermin Niksic, Bosna Hersek Reisul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Ümraniye Kaymakamı Mehmet Mustafa Çek, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay ve iki ülkeden çok sayıda bürokrat, iş adamları, STK temsilcileri ve Fojnicalı vatandaş katıldı. 

Fojnica Kültür Merkezinin açılışında Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okaya, Ant Yapının katkılarından dolayı Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağışı tarafından plaket verildi. Teşekkür plaketinin ardından konuşan Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay şunları söyledi; Ant Yapı olarak biz Kazakistanda Altaylardan, Almanyada Alplere kadar geniş bir coğrafyada çalışan bir firmayız. Bu kültür merkezi bizim çalışmalarımız içinde manevi olarak en değerli çalışmamız. Türk kültürünü, gelenek göreneklerimizi, dilimiz ve dinimizin devamlılığını ve gelişimini sağlamak adına inşa ettiğimiz Fojnica Kültür Merkezinin hayırlı olmasını diler, yapımına vesile olan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Cana teşekkür ederiz. 

Tören sırasında konuşan Fojnica Belediye Başkanı Salkan Merdzanic; Kültür ve sanat insanların ortaya koyduğu en güzel şeydir. İki belediye olarak dostluğumuzu kültürle sanatla pekiştirdik. Umarım başka alanlarda da bu birlikteliğimiz devam eder. İlişkilerimizde yeni bir dönem başladı sözleriyle açılıştan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Merzdaniç konuşmasının sonunda, katkılarından dolayı Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Cana ve Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okaya teşekkür etti.

Fojnica Belediye Başkanı Merdazniçin ardından söz alan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can Ümraniye Belediyesi olarak iki millet arsındaki dostluğu pekiştirme gayretini hızlandırdık. Burada çok güzel dostluklar kazandık. Bosna halkı ile Türk halkının bu dostluğu inşallah Fojnica halkının hizmetine sunduğumuz kültür merkezi ile daha da güçlenecek dedi.

Törende kısa bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rahmetli Aliya İzzetbegoviçi vefatından iki gün önce Sayın Başbakanımızla birlikte ziyaret ettiğimizde, Sayın Başbakanımıza Bosna Hersek size emanet demişti. Emaneti emanetimizdir. Fojnica nasıl Ümraniyemizin kardeş şehri ise, Bosna da Türkiyenin kardeş ülkesidir. Bu kültür merkezinin yapımında, başta Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. dedi.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç ise, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluğa vurgu yaparak, kültür merkezinin iki ülke ve halklara arasındaki kardeşliğe güzel bir katkı sağlayacağını söyledi.