Antalya Balbey Yenileme Projesi’nde sözleşmeler imzalanıyor!

Antalya Balbey Yenileme Projesi’nde sözleşmeler imzalanıyor! Antalya Balbey Yenileme Projesi’nde sözleşmeler imzalanıyor!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Balbey Yenileme Projesi’nin tarihi dokunun koruması için yapıldığını ve hak sahipleri ile yapılan sözleşmelerin yüzde 87 oranına ulaştığını belirtti.CHP’li meclis üyelerinin ve meclise koruk olan Balbey Derneği üyelerinin Balbey’deki son durum ile ilgili bilgi istemesi üzerine açıklamalar yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projeyi bölge sakinlerinin rızasıyla hayata geçirmek için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, yapılan ön protokol ile projede kimin ne istediği yönünde taleplerin toplandığını söyleyen Başkan Türel, “O dönemde yüzde 55- 60 oranında vatandaşımız kanaatini bize bildirdi. Biz de bu yüzde 55- 60’ın kanaatlerine göre projelerimizi geliştirdik. Geribildirim yapmayan yüzde 40-45 oranındaki vatandaşımızın taleplerinin ne olabileceğini bir geri dönüş olmadığı için ancak tahmin etmek suretiyle bu çalışmaları yürüttük” diye konuştu.


Sözleşmeler bağımsız bölüm üzerinden 

BALDER üyelerinin görüşlerini önemsediğini dile getiren Başkan Türel, Balbey’de hak sahipliği sözleşmesi imzalayanları yüzde 87 oranına ulaştığını açıkladı. Başkan Türel, “Hak sahipleriyle ada  bazı, parsel bazı değil doğrudan bağımsız bölüm üzerinden sözleşme yapıyoruz. Şu adada, şu parselde, şöyle bir yer diyoruz. Projenin giriş katında, birinci katında şu kadar metrekare var, burada ticaret yapabilirsin, konut yapabilirsin diyoruz. Parsel bazlı olmaktan da öte direk bağımsız bölüm nezdinde bir mutabakat yapıyoruz. Ada bazından çok daha ileri boyutta bir mutabakatı vatandaşlarımızla yapma gayretindeyiz” şeklinde konuştu. 


Kamulaştırma son çare 

Başkan Türel, gelinen noktada muhtemel kamulaştırmayı bir tehdit olarak değil, aksine projenin selameti açısından vatandaşların rızasını alarak, en son çare olarak başvurulacak bir yol olarak gördüklerini söyledi. Antalya Balbey’de yapılan çalışmanın tarihi dokunun korunması amacı taşıdığını dile getiren Başkan Türel öyle konuştu: “Türkiye’de tarihi restorasyon alanında en iyi akademisyenlerden bir tanesi olan Prof. Dr. Zekai Görgülü ve ekibi 3 -4 sene boyunca çalıştı. Proje defalarca da Koruma Kurulundan tarihi değerleri koruyup korumadığı yönüyle incelendi ve uygun görüldü. Balbey’de tarihi değerlerimizi koruyarak bir yenileme projesi yapıyoruz. Şu anda maalesef Balbey’in içinde hiç hoşumuza gitmeyen kırık dökük bina görüntüleri, her türlü otopark dahil göze hoş görünmeyen görüntüleri dahil, sıkıntılarını çözecek bir çalışma başlattık.”