Antalya Defterdarı Hidayet Mat: 2B için akın akın geliyorlar!

Antalya Defterdarı Hidayet Mat: 2B için akın akın geliyorlar! Antalya Defterdarı Hidayet Mat: 2B için akın akın geliyorlar!

Antalya'da 2B başvuruları 10 bini aştı. Antalya Defterdarı Mat, "Vatandaşımız bu yasayı beklediği için akın akın geliyor" dedi


Türkiye'de en fazla 2B arazisinin bulunduğu Antalya'da defterdarlığa yapılan başvuruların sayısı 10 bini aştı.

 

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı açıklamada, Antalya'nın doğrudan satışa sunulan 30 bin hektarla Türkiye'nin en çok 2B arazisinin bulunduğu il olduğunu söyledi.

 

Söz konusu arazilerin 72 bin parselden oluştuğunu ve 82 bin 340 kullanıcı belirlediklerini ifade eden Mat, arazilerin yüzde 40'ının şehir merkezinde, yüzde 20'sinin Kaş'ta, yüzde 10'unun Manavgat'ta, yüzde 10'unun Alanya'da, geri kalan kısmımın da diğer ilçelerde bulunduğunu anlattı.


Bu arazilerinin geçmişten bu yana devlet ile vatandaş arasında ihtilafa neden olduğunu vurgulayan Mat, devlet ile vatandaş arasında 2B arazileri nedeniyle oluşan ihtilafın kaldırılarak sosyal barışın sağlanması amacıyla 26 Nisan'da 2B arazilerinin tasarrufu ile ilgili yasanın yürürlüğe girdiğini anımsattı.

 

Defterdarlık olarak 7 Mayıs'tan itibaren söz konusu arazileri satın alma başvurularını kabul etmeye başladıklarını kaydeden Mat, "Vatandaşlarımız sorumlukluklarını yerine getirerek başvurusunu yapıyor. Başvuruların alınmasının üzerinden henüz 1 ay geçmesine rağmen defterdarlığa yapılan başvurusu sayısının 10 bini aşmasının gururunu yaşıyoruz" dedi.

 

2B alanları ekonomiye kazandırılacak

Hidayet Mat, bir ayda gelen 10 bini aşkın başvurunun kendileri için sürpriz olmadığının dile getirerek, şunları söyledi:

"2B, 40-50 yıllık bir sorun. Vatandaşımız bu yasayı beklediği için akın akın geliyor. Tüm vatandaşlarımızın karşılarına çıkan bu tarihi fırsatı değerlendirmelerini istiyorum. 2B arazileri için başvuru yapan kişiler, kullandıkları ve hak sahibi oldukları arazileri yüzde 44 indirimli alacaklar. Ödemeleri belediye mücavir sınırları içerisinde 3 yılda 4 taksitte, mücavir sınırları dışında ise 4 yılda 8 taksitle yapma imkanı bulacaklar. Her şeyden önemlisi kullandıkları arazileri ihalesiz satın alma imkanları olacak. Böylece 2B alanları ekonomiye kazandırılacak."

 

Yaklaşık 5 milyar lira gelir hedefleniyor

Mat, yasanın öncelikli hedefinin para kazanmak değil, devletle vatandaş arasındaki sosyal barışı sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Ancak tabiki bir gelir de sağlanacaktır. Sağlanan gelirle afet riski olan yerlerin kentsel dönüşümün yapılmasında kullanılacak. Satılacak 2B arazisinin iki katı kadar yeni orman alanları oluşturulacak" diye konuştu.

 

2B kapsamındaki en değerli arazilerin denize yakın yerlerdeki araziler olduğunu anlatan Mat, "Arazilerin değeri oluşturulacak komisyonca coğrafi konumu, sosyal donatılara uzaklığı gibi çeşitli kriterler değerlendirilerek belirlenecek. Antalya genelinde 2B arazilerinin satışından yaklaşık 5 milyar lira gelir bekliyoruz" dedi.

Mat, yasadan faydalanmak için son başvuru tarihinin 30 Ekim olduğunu sözlerine ekledi.

 

Antalya Defterdarlığı'na 10 bininci başvuruyu yapan Bekir Özbilim de Konyaltı ilçesinde 10 yıldır kullandığı yaklaşık yarım dönümlük 2B arazisi için başvurduğunu belirterek, yasanın çıkmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.


AA