Antalya Havalimanı ihalesi için İGA'dan baskı iddiası!

Antalya Havalimanı ihalesi için İGA'dan baskı iddiası!

İstanbul'un ardından, Antalya Havalimanı ihalesi için İGA'nın şartnameyi değiştirilmesi için baskı yaptığı iddia edildi.İstanbul Havalimanı'nın inşaat ve işletmesini üstlenen İGA'nın Antalya Havalimanı ihalesini almak için baskı yaptığı söylendi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Antalya Havalimanı için 31 Ocak'ta yapılacağı ilan edilen yatırım ve işletme ihalesinin şartnamesinde bulunan “en az 5 yıl havalimanı işletmek” maddesinin değiştirilmesi ve ihalenin ertelenmesi için İGA'nın Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) baskı yaptığını söyledi. Hükümete yakın inşaat şirketleri Cengiz, Kalyon, Limak ve Mapa ortaklığıyla oluşturulan İGA'nın ihaleye sayılı günler kala devam eden baskısının ne sonuç vereceği merak ediliyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın işleten TAV, 2016’da IC İçtaş'ın yüzde 49'luk payını alarak Almanya merkezli Fraport AG ile ortak bir şekilde Antalya Havalimanı'nı işletmeye başlamıştı. 2019'da 35.5 milyon yolcuya hizmet veren Antalya Havalimanı'nın kapasitenin artırılması ve turizmdeki artışla daha fazla yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.