Antalya Kepezaltı ve Santral'de kentsel dönüşüm kararını halk vermeli!

Antalya Kepezaltı ve Santral'de kentsel dönüşüm kararını halk vermeli! Antalya Kepezaltı ve Santral'de kentsel dönüşüm kararını halk vermeli!

Hasan Subaşı: "Kepezaltı ve Santral Mahallelerinde kentsel dönüşüm kararı ile ilgili olarak. Bu iki mahallede ne yapılacaksa bunun kararını burada yaşayan halkın vermesi gerekir" dedi.Antalya'nın önemli gecekondu bölgesi olan Kepezaltı Mahallesi'nde bir kahve toplantısına katılan Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı. Kepezaltı ve Santral Mahallelerinde kentsel dönüşüm kararı ile ilgili olarak. Bu iki mahallede ne yapılacaksa bunun kararını burada yaşayan halkın vermesi gerekir dedi. Subaşı. Bütünşehir Yasası'nın çözüm üretemediğini belirterek. Bu yasa ile yerel yönetimlerin işi zor dedi. 


Kepezaltı Mahallesi Muhtarı Yusuf Küçükkaya, Santral mahallesi Muhtarı Bahri Çetin ile Kepezaltı Mahallesinde oturan eski Sendikacı Musa Şimşek. Şoförler Odası eski Başkanı Süleyman Uyar ile mahalle halkının katıldığı Yörük Kahvesindeki toplantıda konuşan Hasan Subaşı, yeni Bütünşehir Yasası ile mahalle statüsüne giren köylerle, belde ve ilçelere hizmetin zorlaştığına dikkat çekerek, şunları söyledi:


Yeni Yasa ile Büyükşehir'in işi zorlaştı. Ulaşım ve altyapı hizmetlerinin tek elde toplanması güzel, ama 10 ilçeye bedel Alanya'ya 135 kilometre uzaklıktaki Büyükşehir'in hizmet götürmesi o denli zor. 640 kilometre uzunluğunda sahil şeridimiz olduğunu düşünürsek, Büyiikşehir Belediyesi'nin hizmet anlamında sıkıntısı kendiliğinden ortaya çıkar. Ayrıca yasa ile ilçe belediyelerinin hizmet alanı genişlerken, gelirlerinde önemli düşüşler olmuştur. Bu yasa ile yerel yönetimlerin işi zor Kepez bölgesinin kendisi için Belediye Başkanlığı döneminden beri çok önemli olduğunu, o dönemde tapu sorununun çözümü için yaptıkları çalışmaları anlatan Hasan Subaşı, kamulaştırmanın ardından alt belediyelerin kurulması ile birlikte yetkilerinin kısıtlandığını ve sorunun kökünden çözemediklerini dile getirdi. 

Afet bölgesi değiliz Mahalle Muhtarları ve kahve toplantısına katılan vatandaşlar. 


Kepezaltı ve Santral Mahallelerinin Afet Bölgesi ilan edilerek Yasa ile Kentsel Dönüşüm kapsamına alınmasını eleştirdiler. 

Mahalle sakinleri, afet bölgesi olmadıklarını hatırlatarak. Biz, Büyiikşehir Belediyesi'nin düzenlediği referandumda konut yerine müstakil arsa tapularımızın verilmesi yönünde ağırlıkla karar aldık. Ama şimdi Kentsel dönüşüm kararı ile mahallelerimizi TOKİ'ye verecekler, üstelik arazilerimizden Büyiikşehir Belediyesi'nin her 400 metrekareden alacağı 160 metrekare ile kaybımız daha da artacak dediler. Kepezaltı ve Santral Mahallelerindeki gecekondu sorununu çözmenin asıl hedef olduğuna dikkat çeken ve Başkanlığı döneminde bu amaçla mahallenin üzerine oturduğu Vakıf arazilerini mahalle halkının da maddi katkısı ile kamulaştırdıklarını hatırlatan Subaşı. Bu iki mahallede ne yapılacaksa bunun kararını mahalle halkı kendi vermeli. Bölgenin afet bölgesi ilan edilerek kentsel dönüşüme tabi tutulmak istenmesi çok da demokratik görünmüyor. Ayrıca Kentsel Dönüşüm Yasası uygulanmaktan çok uzak. Kaynakları tükendi. Bu önemli sorunun karşılıklı çözüme kavuşturulması için elimden geleni yapmaya hazırım dedi. 


Antalya Beyaz