Antalya Kleopatra Koyu'nda ihale bilmecesi!

Antalya Kleopatra Koyu'nda ihale bilmecesi! Antalya Kleopatra Koyu'nda ihale bilmecesi!

Antalya Kemer Tekirova’da yer alan ünlü Kleopatra Koyu için geçen hafta gerçekleştirilen ihale yeni bir tartışma yarattı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Antalya Kemer Tekirova’da yer alan ünlü Kleopatra Koyu için geçen hafta yapılan ihale tartışma yarattı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, ihaleyi Fettah Tamince’nin ortağı olduğu Sembol İnşaat’ın kazandığı ve koya otel inşa edeceği iddiaları üzerine halk eylem yaptı. 

Ancak Fettah Tamince, Hürriyet gazetesine “Benim günübirlik tesisle ne işim olur? Milyarlık cirosu olan bir turizm markasıyım. Günübirlik tesiste anama yoğurt yaptırıp, hanıma da gözleme mi açtıracağım? Noter aracılığıyla bakanlığa başvurduk, ‘Biri bizim adımızı mı kullandı’ diye sorduk. Anlamaya çalışıyoruz” dedi. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ise koya otel değil, hiç ağaç kesilmeden bungalov yapılacağını belirtti. Nurettin Taş, Hürriyet’e Kleopatra Koyu’nun yer aldığı tabiat parkıyla ilgili gelişmeleri şu şekilde anlattı: 

5 YILDIZLI OTEL MÜMKÜN DEĞİL

“30 Mayıs’ta ihaleyi sonuçlandırdık. 505 bin lira yıllık kira bedeliyle, 29 yıllığına bir firma aldı. Koya 5 yıldızlı otel yapılması mümkün değil. Uzun devreli gelişim planı buna asla müsaade etmiyor. 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı hiçbir şeye müsaade etmiyoruz. Günübirlik kullanım alanımız var. Bir de bungalovlar olacak. Bunların sayısı ise imar planıyla belli olacak. İmar planı ihaleyi kazanan firma tarafından yapılacak, bizim görüşümüze sunulacak. Biz uygun görüş verirsek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Onlar da onaylarsa uygulamaya girecek. ”


NE İHALESİ BİZ Mİ ALMIŞIZ

Sembol Turizm ve Otelcilik A.Ş. ortaklarından, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan ve ihale katılımcısı olarak dökümanda ismi geçen Sedat Yıldız ise Hürriyet’in sorusu üzerine, “Ne ihalesi, biz mi almışız? Kaça almışız” diye konuştu.

Kleopatra Koyu’nun Kemer Tekirova’da olduğunu belirtmemiz ve Teknik Katı Atık firmasıyla ortak ihaleye girdiklerini söylememiz üzerine Yıldız, “Tamam, biz vekalet vermiştik. Demek almışız” dedi. Yıldız, nasıl bir proje yapacaklarına ilişkin soru üzerine ise “Ne bileyim ne yapacağız. İlgilenen kişiyle konuşup size döneyim” cevabını verdi; ancak bir daha aramadı.

DAVA AÇACAĞIZ

YÖRE halkı ve Antalya Mimarlar Odası Şubesi adına ihalenin iptali için dava açacaklarını söyleyen Avukat Tuncay Koç, Hürriyet’in soruları üzerine şu şekilde konuştu: “İmar planları onaylanmadan ihaleye çıkılmış. Ayrıca şartname adeta adrese teslim bir ihale görüntüsü veriyor. Tekirovalıların kullandıkları tek koyun bir şekilde özel şirkete kiralanması da kamu yararına aykırı.”

29 YILLIĞINA İŞLETECEKLER

Tekirova Tabiat Parkı’nı 29 yıllığına işletme hakkını alan OGG’deki ortak şirketler: 
Tekirova Kurumsal Turizm: Hasan Topaloğlu, Mahmut Güçlü
Teknik Katı Atık Yönetimi Tic.Ltd. Şti: Hasan Topaloğlu, Hüseyin Topaloğlu, Hacı Sevindik
Sembol Turizm ve Otelcilik: Sedat Yıldız, Ali Doğan Tuğay, Şükrü Can Tuğay, Mehmet Ali Tuğay, İpek Tuğay Akça, Vacide Tuğay Şencan, Gülay Tuğay, Yeşil Marmaris Turizm ve Yat İşletmeciliği.

pus