Antalya'da 3 milyar TL'lik 4 yatırım projesi ihaleye çıkacak!

Antalya'da 3 milyar TL'lik 4 yatırım projesi ihaleye çıkacak! Antalya'da 3 milyar TL'lik 4 yatırım projesi ihaleye çıkacak!

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, 2017'yi yatırım yılı olarak ilan etti. Türel, 3 milyar TL’yi bulan 4-5 yatırım projesinin ihaleye çıkacağını söyledi.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2017 yılını yatırım yılı ilan etti. Belediye 1.1 milyar liralık 2017 bütçesinin yüzde 57’sini yatırımlara ayırdı. Geçen yıl yatırımlar 642 milyon liralık bütçeden yüzde 44 pay almıştı.


Türel toplamı 3 milyar TL’yi bulan 4-5 yatırım projesinin bu yıl ihaleye çıkacağını belirtiyor. Hazırlıkların sürdüğünü söyleyen Türel, “Konyaaltı’nda 6 kilometrelik sahil projemizde beklediğimiz neticeyi alamadık ama daha büyük projelerden umutluyum. Avrupa’nın en önemli fonları, yatırımcıları projelerimizle ilgili. Bana haftada en az 2-3 yabancı yatırımcı ya da fon geliyor” diyor.


Türel’in bu yıl başlamayı planladığı vizyon projeleri şunlar:


Boğaçay Projesi: Bizim “çılgın projemiz” bu. Denizden karaya doğru 40 kilometrelik yeni bir sahil kazandıracak.


Kruvaziyer Limanı: Yanaşma iskelesi uzunluğu 845 metre olacak. 2 adet 345 metrelik, 1 adet 150 metrelik, 4 adet 100 metrelik yolcu gemisi aynı anda iskeleye yanaşabilecek.


Film Platosu: Dünya film endüstrisine hizmet vermesi planlanan Antalya Film Stüdyoları için 5 bin dönüm arazi ayrıldı. Los Angeles’taki Hollywood Universal Stüdyoları 300 dönüm alanda kurulu.


Tünektepe: Döner Gazino’nun bulunduğu Tünektepe’de Antalya’nın gelecekteki simgesi olabilecek bir turistik tesis cazibe merkezi planlanıyor.


Türel ile buluştuğumuzda “Çıt çıkmadan devrim yaptık” dediği toplu ulaşımda dönüşümü sağlayan 350 otobüs sefere çıkmaya başlamıştı. 880 dolmuşu kaldırıp esnafa geliri paylaştıracak havuz kurmuştu. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini de başlattıklarını belirten Türel, “2 milyon metrekare inşaat alanı olan Kepezaltı-Santral’da 3 bin 200 hak sahibinin yüzde 99’u imza verdi. Yıkım başladı” diyor.


‘GEÇEN YILDAN İYİ OLACAK’


Antalya, son 2 yılda 7 milyon kişinin gelmekten vazgeçtiği “turizm cenneti” bir kent. Türel “Son sözü baştan edeyim: Bu yıl geçen seneden iyi olacak” diye söze giriyor ve ekliyor:“Konjonktürel olağanüstü bir hadise olmazsa…”


Türel, beklentilerini açıklıyor:


“Geçen yıl yüzde 40 gerileme oldu, bu yıl yüzde 25 artacağını düşünüyoruz. Geçen yıl 6 milyon turist gelmişken, bu sene 8-8.5 milyon hedefliyoruz.”


Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden umutlanan Türel, bu yıl 2-2.5 milyon Rus turist beklediklerini ifade ediyor. Avrupa’da mevcudu korumaya odaklandıklarını belirten Türel; Almanya, Avusturya, İsveç, Norveç, Danimarka’da yaptıkları çalışmalardan örnekler veriyor:


“Avrupa’nın en büyük tirajlı 3 gazetesinden; İngiltere’de Sun, Almanya’da Bild ve Avusturya’da Kronen Zeitung yönetici ve yazarlarına Antalya’yı anlattım. Birkaç ay sonra yine yapacağız. Geçen yıl attığımız küçük adımlardan büyük geri dönüşler aldık.”


‘TURİZM AJANSI KANUNU’NUN ÇIKMASINI İSTİYORUZ’


Türel turizm sektörünün hükümete, Bölgesel Kalkınma Ajansları benzeri bir yapılanma önerisi getirdiğini söylüyor.


Türel talep ettikleri “Turizm Ajansı Kanunu”nun işleyişi hakkında da şu bilgiyi veriyor:


“Destinasyon tanıtımında birlikte yönetim demek. Özel sektör, kamu, yerel yönetim, sivil toplumun birarada olacağı bir sistem. Destinasyonların sektörden aldıkları katkı kadar hükümetin desteğiyle bir fon oluşacak. Bu fon tanıtım ve turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak. Satılan yatak başına 1 Euro toplanabilir.”


Türkiye’ye gelen turistin 3’te 1’i Antalya’da konaklıyor. Türkiye’deki gecelemenin yüzde 66’sının Antalya’da gerçekleştiğini belirten Türel, fondan havayolu şirketlerine koltuk garantisi verilebileceğini ve tarifeli uçuşların başlayabileceğini ekliyor.


Türel “Başka ülkenin başına Türkiye’nin yaşadıkları gelseydi, 6 milyon değil, 6 turist bulamazdık. Bu, hükümetin verdiği teşvikler, yurtdışına yaptığımız tanıtımlarla oldu” diyor.Habertürk