Antalya'da riskli binalar analiz edilecek!

Antalya'da riskli binalar analiz edilecek!Antalya Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yer alan binaları analiz etmek için çalışmalara başladı. Büyükşehir Belediyesi risk analizinde İMO ile ortaklaşa çalışma gerçekleştirecek.


Antalya'daki çarpık kentleşmenin uzun zamandır uygulanan planlama anlayışından kaynaklandığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Mustafa Balcı, bu durumun düzeltilmesi için parsel bazlı değil, mahalle bazlı kentsel dönüşüm projelerine gereksinim olduğunu belirtti. Hürriyet'te yer alan habere göre; Antalya’da parsel bazında ruhsat verilmiş 5 bin civarında yapı bulunduğunu dile getiren Balcı, Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca yazı yazarak yeni ruhsat verilmemesi konusunda uyardıklarını açıkladı. Uyarılarına rağmen ruhsat verilmeye devam edildiğini kaydeden Balcı, kentsel dönüşüm için iyi bir planlama ve güçlü bir iradeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Antalya

Afet riski olan alanlarla ilgili yerel yönetimlerin uzmanlarla beraber adımlar atmasının önemini hatırlatan Balcı, geçen sene İzmir’de meydana gelen depremden sonra Büyükşehir Belediyesi ve İMO  İzmir  Şubesi arasında Bayraklı’daki riskli yapıların belirlenmesi için başlatılan ortak çalışmayı örnek gösterdi. Çok sayıda yapının yıkıldığı afetten sonra yapılan bu iş birliği ile bölgede yapı envanterinin çıkarıldığını ve binalarda risk değerlendirmesi yapıldığını söyleyen Balcı, “Biz de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kentin merkezi bölgelerindeki yapıların risk durumlarının tespiti için birlikte çalışmayı önerdik. 2000 yılından önce ruhsat almış bütün yapıların vakit kaybedilmeden incelenmesi gerekiyor. Eylül ayı içinde bu konuyla ilgili Başkan Muhittin Böcek’le görüşme talebinde bulunacağız” dedi.

Mustafa Balcı şu öneriyi yaptı: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ‘İmar Barışı’ için müracaat edilen dosyalar incelenirse risk tespitinde çok hızlı yol kat edilebilir. O dosyalardaki mühendislik hizmeti almamış ruhsatsız yapıların bir an önce yıkılması lazım. Ruhsat alınmış ama üzerine kaçak kat çıkılmış yapıların da mühendis tarafından hazırlanmamış kaçak kısımları yıkılmalı. İnsan hayatı değerlidir. Siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kar hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine ve denetimsizliğe terk edilemez.”

Antalya Kepez'de 11.1 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!