AOÇ'deki 1 milyon metrekarelik alan imara açıldı!

AOÇ'deki 1 milyon metrekarelik alan imara açıldı! AOÇ'deki 1 milyon metrekarelik alan imara açıldı!

TMMOB Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yapılan plan değişiklikleriyle son 2 ay içinde bir milyon metrekare arazinin daha imara açıldığını belirtti.


TMMOB Mimarlar Odası  Ankara  Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin 781 bin metrekaresinde daha yapılan plan değişiklikleri ve kiralama yapıldığını, inşaat alanlarıyla birlikte 1 milyon metrekareye ulaştığını belirtti.

Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Candan, "AOÇ 90 yıl öncesinden hem bir üretim alanı, hem bir paylaşım hem de çağdaşlaşma alanıdır. Bugün gelinen noktada ise parça parça talan ediliyor'' diye konuştu.

Candan, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Buranın bir bölümü piknik alanı olarak kullanılıyordu. Bu alanda 81 bin metrekarelik bölümü 345 milyona 10 yıllığına kiraya verecekler. Ankapark'a dahil olacak bir alanı da kiralama yöntemiyle elde etmeye çalışıyorlar. Muhtemelen Ankapark'ın ihalesini alan firma, burayı da alacak. AKP, 17 yıldır merkezi iktidarda, 25 yıllık yerel iktidarda en önemli değerlerimizi ranta tahvil ediyor. Kiralık alanlarda yapılaşma olamaz. AOÇ birinci derece doğal ve tarihi SİT alanı… Burada 15 Temmuz müzesi ve otopark da yapmak istiyorlar. Betonlaşma süreci ile karşı karşıyayız. 555 bin metrekare bir alan da özel üniversiteye veriliyor. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanını, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler, talan devam ediyor."