25 / 06 / 2022

Arnavutköy metro ve mega projelerle yeni İstanbul olacak!

Arnavutköy metro ve mega projelerle yeni İstanbul olacak!

İBB Başkanı Uysal, ilçenin ulaşım sorununun 3 ayrı metro hattı ve yeni otobüslerle çözüleceğini söyledi...İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Arnavutköy’de vatandaşlarla buluştu. Uysal, 3. Havalimanı ve Kanalİstanbul gibi mega projelerle, ilçenin önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri haline geleceğini söyledi. 

İBB Başkanı Uysal, Arnavutköy’ün ulaşım sorununu 3 ayrı metro hattıyla kökten çözeceklerini ifade ederek, kendisinin belediye başkanlığı döneminde yeni bir ihale ve yeni bir finans modeliyle metro çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çekti.

İBB'nin resmi web sitesinde yer alan habaere göre; Uysal sözlerini şöyle sürdürdü; "İnşallah İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl iki ayrı metro hattının ihalesini yapacağız. Birisi 32 kilometrelik Vezneciler-Arnavutköy Metrosu. Vezneciler’den Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Başakşehir üzerinden Arnavutköy’e gelecek. İkinci olarak Beylikdüzü’nde metro ihtiyacı var. 34 kilometrelik Yenikapı-Beylikdüzü Metrosu. Bu hat Yenikapı’dan Zeytinburnu ve Bakırköy’e, oradan Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü’ne gelecek. Yani ağırlıklı olarak CHP’li belediyelerin kazandığı ilçelerden geçiyor. ‘Arnavutköy’e ihtiyaç olduğu için öncelikli olarak buraya metro yapacağız’ dediğimizde, bu sözü çok kullandılar. Herhalde artık bir şey diyemezler"

Arnavutköy metro ve mega projelerle yeni İstanbul olacak!

Uysal, metroda ihaleye çıkarken, müteahhide "Yap, vatandaşı taşı. Ondan sonra paranı al" dediklerini belirtti ve "İhaleyi yapalım, 3,5 senelik metrolar 2,5 senede de bitecek" dedi.

Metronun Arnavutköy’e ulaşana kadar modern otobüslerle vatandaşlara hizmet vereceklerini ifade eden Uysal, "Metro geldiğinde, metrodan inenler evlerine kadar yine otobüslerle ulaşacak. Öyle bir sistem kuruyoruz. Her beldeden kalkan otobüs Mecideyökey’e, Eminönü’ne gitmeyecek. Metrodan inen insanlar inşallah ücretsize yakın bir sistemle otobüse aktarma yaparak evine gidebilecek" dedi. 

Mevlüt Uysal, Almanya'nın havalimanını 11 senede bitiremediğini ifade ederek, Türkiye’nin dünyanın en büyük havalimanlarından birisini 3,5 senede bitirdiğini söyledi. 

Uysal, Arnavutköy merkezine yakın olan 3. Havalimanı’na Ulaştırma Bakanlığı’nın iki ayrı raylı sistem getireceğini söyledi. Uysal, birinci hattın Türk Telekom Arena Stadı’nın oradan direk 3. Havalimanı’na gelecek metro hattı olacağını ifade etti. Uysal, ikinci hattın ise Halkalı Hızlı Tren Hattı’nın bitiminden Kayaşehir ve Arnavutköy üzerinden geçerek 3. Havalimanı’na ulaşacağını müjdeledi. 

Uysal konuyla ilgili şunları söyled; "Yeni yatırımlara baktığımızda, yakın gelecekte ‘Yeni İstanbul’un merkezi neresi?’ deseler; Arnavutköy, Başakşehir denilecek. Bizlere hizmet imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Teşekkürümüzü sadece sözle değil, hizmetle yapmamamız gerektiğini de biliyoruz."