Arnavutköy'de konut hamlesi TOKİ ve KİPTAŞ ile sürüyor

Arnavutköy'de konut hamlesi TOKİ ve KİPTAŞ ile sürüyorSon yılların gözde yatırım beldesi Arnavutköy ilçe oldu.


Arsa cenneti olarak anılan Arnavutköy'de geçtiğimiz yıllarda villakentlerle başlayan konut yatırımlarına,  TOKİ  ve KİPTAŞ'ın yaptığı konutlar da ekleniyor. Arnavutköy'de, Taşoluk beldesinde yoğunlaşan birçok villa projesi var. Bu villa projelerinde 400-500 bin YTL'den başlayan villalar bulmak mümkün. Veya, planlı siteler içinde arsa alıp kendi evinizi yapabilirsiniz.

İstanbul'un yeni ilçelerinden biri olan Arnavutköy, alan olarak da en büyük ilçe olacak. Arnavutköy, Gaziosmanpaşa İlçesi'nden Boğazköy, Bolluca, Taşoluk, Haraççı'yı; Çatalca İlçesi'nden ise Durusu ve Hadımköy'i aldı. Taşoluk Belediyesi'ne bağlı Yeniköy ve Karaburun köyleri de Arnavutköy İlçesi'ne bağlanıyor. Yerel seçimlerle birlikte, yeni ilçelerde yerel yönetimler iş başına geçecek. TOKİ ve KİPTAŞ'ın çok önceden keşfettiği Arnavutköy, birkaç yıl önceye kadar ucuz arsa cennetiydi. TOKİ ve KİPTAŞ'ın, toplamda 2 bin konutu geçen projeleri ile bölge toplu konut anlamında da öne çıktı. Taşoluk, Haraççı ve Durusu zaten birkaç yıldır villa projeleri ile dikkat çekiyordu. Bu arada, sosyal konut projeleri farklı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Fatih'te bulunan Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde yaşayan Roman vatandaşların bir kısmı TOKİ Taşoluk Konutları'ndan ev sahibi olurken, Sulukule sakinleri Taşoluk'u sürgün yeri olarak yorumladı.

Yatırım yapılacak bölge haline geldi

Arnavutköy, yatırım açısından çok önemli bir konumda bulunuyor. Emlakçılar, "Arsa yatırımcıları akın etti. Çevre yolları da tamamlanır, projeler hayata geçerse buraları tadından yenmez" şeklinde ifadeler kullanıyor. Arsa yatırımcısının üslerinden biri olan Arnavutköy'e bağlı belde ve köylerde çok sayıda imarlı arsa bulunuyor. Bunun yanında imara açılmasını beklemeyi göze alanlar tarla yatırımı da yapıyor. Arsa fiyatları birkaç yıldır sürekli artıyor.

2006'da 50 bin YTL'ye satılan arsalar 100 bin YTL'yi geçebiliyor

Emlakçılar, son yıllarda arsa fiyatlarının bu kadar hızlı yükselmesinin sağlıklı olup olmadığı sorusuna, "Mevcut fiyatlardan alıcılar çıkıyor. Hatta pırasa gibi satılıyor" diye karşılık veriyor... Yeni çevre yollarının hemen yanındaki Arnavutköy, kuzeyden geçmesi beklenen üçüncü köprü ve bunun uzantısı olacak çevre yolları ile önemli bir merkez olacak. Üçüncü havalimanının da Arnavutköy'e yakın olacağı ileri sürülüyor.

Doğalgaza kavuşan Arnavutköy'de, İSKİ'nin atıksu projesi ile de kanalizasyon sorunu kalmıyor. İSKİ'nın atıksu projesi ile Sazlıdere ve Alibeyköy su havzaları kirlilikten kurtarılacak.
Tapu dairesi de Arnavutköy ilçe olmadan önce beldeye taşınmıştı.

Hadımköy, Arnavutköy'e bağlanıyor

Taşoluk, Haraççı, Bolluca ve Boğazköy hızla gelişiyor. Şimdi yeni beldeler ilçeye bağlanacak. Bunlardan en öne çıkanı ise Hadımköy... Hadımköy'ı dışarıda bıraktığımız zaman bile diğer beldelerde arsaların metrekare fiyatları yüzlerce doları buluyor.

Arnavutköy'de TOKİ, bin 350 konutluk, KİPTAŞ da 625 konutluk proje gerçekleştiriyor... Arsa bölgelerinde bir yıl içinde yüzde 100 değer kazananlar da var... Hadımköy dışında, Arnavutköy'da geliştirilen bazı konut projeleri şöyle:

TOKİ konutları:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Taşoluk'ta bin 356 konut yapıyor. Taşoluk'taki konutlar, alt gelir grubuna hitap ediyor ve iki oda bir salona sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) birlikte yaptığı Gaziosmanpaşa Taşoluk Alt Gelir Grubu Konutları bünyesinde kreş, 24 derslik ilköğretim okulu, 24 derslik lise, iki adet kütüphane, spor salonu, iki adet camii, ticaret merkezi ve büfeler de yer alacak.

Kiptaş konutları:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir şirket olan KİPTAŞ, 625 adet konutu Kozlar mevkiinde yaptırıyor. Kozlar mevkii Arnavutköy merkeze yaklaşık bir kilometre uzaklıkta yer alıyor. KİPTAŞ tarafından yapılan Arnavutköy Konutları'nda 75 metre karelik daireler 51 bin, 115 metre karelik daireler 105 bin, 150 metre karelik daireler de 140 bin YTL'den satışa sunulmuştu. 75 metre karelik dairelerde 138 aya kadar uzayan taksitler 400 YTL'den başlıyor. 115 metrekarelik dairelerin taksitleri 550 YTL'den, 150 metrekarelik dairelerin taksitleri ise 750 YTL'den başlıyor.