Arsa alırken ve satarken dikkatli olun!

Arsa alırken ve satarken dikkatli olun!

Arsa alacaklar ve satacaklar bu uyarıyı mutlaka okuyun. Topbaş, "Planlama merkezimiz herkese açık. Vatandaşlarımız ucuza arsa kapatmaya çalışanlara karşı uyanık olsun" dedi.


Florya Sosyal Tesisleri'nde Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 600 akülü tekerlekli sandalye dağıtım törenine katılan Başkan Kadir Topbaş, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Kadir Topbaş, 3. köprünün yapılabileceği bölgelerdeki arsa spekülasyonlarına ilişkin bir soru üzerine İstanbul'da son 3 yılda yaşanan gelişmeler sayesinde gayrimenkul ve arazi değerlerinin 10 kat ve üzerinde artış gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu;

"Yurttaşlarımız şunun bunun etkisi altında kalmadan planları, plan neticelerini görmek durumunda. 25 bin nazım planları ilanından sonra bu satışlarını gerçekleştirmelerini ben tavsiye ederim. Çünkü birileri bir şekilde ki herkese açık planlama merkezimiz, orada geleceği tahmin ettikleri için çok ucuza, belki gelecekteki değerinden ucuza kapatmaya çalışabilirler. Vatandaşımız da burada uyanık olsun, dikkatli olsun. Çünkü birileri, bir şekliyle oraların geleceğini tahmin ettikleri için çok ucuza kapatmaya çalışırlar. Vatandaşlarımız burada uyanık olsun. Planlama merkezine gelsin görsün. Geçmişte planlama merkezi kapalıydı, kimse giremezdi ama her zaman bu kentte rant oluşmuştur, planlama merkezi halkın arkasında kalmıştır. Biz herkese açık bunu sergiledik, gelip bakıp ve gelecekteki planlar bittikten sonra gayrimenkullerini değerlendirmelerini tavsiye ederim."

"Başbakan Erdoğan'dan `kaçak yapılara müsamaha göstermeyin' talimatı...

Başkan Topbaş, "İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan 3. köprünün arsa spekülasyonlarına ve orman yağmasına neden olacağı" yönünde eleştirilerin olduğunun hatırlatılması üzerine, "Zaten orman alanlarının yağmalanmasına göz yumuyorsanız, yönetim olarak gücünüz yetmiyorsa köprü yapılsa da yapılmasa da bu devam edecek. O ayrı bir şeydir. Bir yönetim, erk, buna müdahale etmeli, müsamaha göstermemesi gerekir. Biz yönetime geldiğimizden bugüne kadar 7 bin civarında yıkım yaptık çeşitli yerlerde, havzalar dahil olmak üzere... Maalesef bir dönemler var ki adeta kaçak yapılanma teşvik edildi bu kentte. Oy hesapları yapılarak, bu yapıldı ve kentin ne hale geldiğini görüyorsunuz. Bunun yolla, köprüyle bağdaştırılması yanlıştır. Kaldı ki Sayın Başbakanımızın `İstanbul'u kaybetmek pahasına da olsa yanlışlıklara müsamaha etmeyiniz, yıkınız' diye talimatı var. Bu kadar net ve açık söylüyor. 3. köprü ulusal ve uluslararası taşımacılığı kent trafiğinden ayırarak İstanbul'u yoğun ağır vasıta baskısından kurtaracaktır. Günde 75 bin civarındaki ağır vasıta ve kamyon trafiği kent içi köprüsü haline gelmiş köprüler üzerinde ciddi bir sıkıntı oluşturuyor. Bu bağlamda, Avrupa ve Asya kıtalarını bağlayan bu kent üzerinde birden fazla köprü yapılabilir ama tabii ki doğru yerlerde ve doğru nitelikli köprüler yapılması önemlidir. Avrupa'da nehirler üzerinde onlarca köprü vardır. İhtiyaç varsa bu yapılır. Çünkü yaşamdır bu, ama burada çok dikkat etmek, yoğunluğu taşımamak önemli. Plan kararları uygulandığı, yönetimler bunda ısrar ettiği, fırsat vermediği takdirde kentin farklı yönde gelişmesi kendiliğinden olmaz."