Arsa yatırımın yükselen yıldızı Çerkezköy

Arsa yatırımın yükselen yıldızı Çerkezköy

Çerkezköy sanayisi, planlı altyapısı ve düzenli gelişimiyle ülkemizin yükselen yıldızı oldu. Bundan 10 yıl öncesine kıyasla müthiş bir gelişim süreci yaşamış bir bölge.

 


Tekirdağ iline bağlı olan bu ilçe Istanbul'a 80 km ve 50 dakika uzaklıkta bulunuyor. Yolları dikkate alındığında önümüzdeki 100 yıllık şehir planlarının yapıldığını söylemek mümkün. Planlı sanayisi, imar durumu, temiz havası ve diğer güzellikleriyle modern bir şehir Çerkezköy.Bundan 10 yıl öncesine kıyasla müthiş bir gelişim süreci yaşamış bir bölge.


Çerkezköy'e bağlı Kapaklı ve Büyük Yoncalı Beldeleri de yaşanan gelişmelerle önemi giderek artan bölgelerden. Kapaklı'nın büyümesinde; arıtma tesisleri tam olan Çerkezköy Organize sanayi bölgesinin burada kurulu olması en önemli etkendir. 1,5 km yakınındaki Büyük Yoncalı ise adeta bölgenin sağlık, eğitim, konut, turizm, yerleşim ve villa mekanı. Bölgenin kalbinde bulunan bu sanayi bölgesi işsizliğin de önlenmesi için önemli bir proje niteliğinde. Burada işsizlik yok denecek az boyutta. Trakya Üniversitesine bağlı Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu'nda Büro Yönetimi, Sekreterlik ve Halkla İlişkiler bölümleri burada eğitim veriyor. İlköğretim ve liselerde de bir hayli başarılı öğrenciler yetişiyor. Ferah ve çağdaş bir eğitimin sunulduğu bölgede Büyükşehirlerdeki sıkışıklıklara rastlamak mümkün değil. Çerkezköy Kapaklı ve Büyükyoncalı bölgesi, sağlık alanında ciddi yatırımlara sahip.


Her semte minibüs ve otobüs hatları kurulmuş durumda.


Bölgenin göze çarpan en temel özelliği de sanayi ürünlerini Avrupa Ülkelerine taşıyan yüksek yoğunlukta kamyon, TIR ve tren taşımacılığı.


Bölge belediyelerinin gayretli çalışmaları, yörenin şeklinin güzelleşmesinde en büyük etkiye sahip. İnsanının medeni ve sevecen yapısı ise önemli bir pozitif durum. Bölgede asayiş her zaman berkemal. Gençlerin sosyal faaliyetleri için her türlü imkan ve spor alanları düşünülmüş... Çalışan anneler için kreşler. Okul öncesi eğitim için anaokulları.. çocuklar için parklar.


Çerkezköy-Kapaklı ve Büyükyoncalı bölgesi ve arsaya yatırım yapmanın önemi hakkında Yeşil Vadi Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Orhan önemli ipuçları verdi. 7 yıldır bölgede çalışan ve yüzlerce aileyi arsa sahibi yapan Yeşil Vadi Arsa Ofisi önemli konuların altını çizdi. Avrupa İnşaat Sanayii Feredasyonu'nun verilerine göre; Avrupa Birliği'nde inşaat sektörünün toplam gelirdeki payı yüzde 10-12 arasındayken, Türkiye'de bu oranın yaklaşık yüzde 9 seviyelerine vardığını söyleyen Orhan "Özellikle son 20 yıldaki nüfus artış hızımız dikkate alındığında önemli bir ihtiyacın hasıl olacağı herkesin bildiği bir gerçektir. Bu yatırımlar arsaya olan talebin patlamasına, inşaat sektörünün canlılığını sürdürmesine ve yeni iş alanlarının açılmasına neden olmaktadır" dedi.


Doğru ere doğru zamanda yapılan arsa yatırımının gelecek için öen önemli yatırım aracı olduğunu vurgulayan Orhan şunları söyledi: Birkaç yıl önce burun kıvırdığınız bir arsa bir de bakıyorsunuz 10 katı fiyata çıkmış. Tabii burada konuşanlar değil, cesur olup yatırım yapanlar kazançlı çıkıyor. Yatırımı göze alamayanlara, kaçırdıkları arsa fırsatlarını abarta abarta anlatmak kalıyor. Cesaretle karar alınıp, hemen uygulamaya geçilmesi bu işin nüans noktası. Çerkezköy-Kapaklı ve Büyükyoncalı bölgesi bundan 10 yıl önce kimsenin yüzüne bakmadığı bir bölge idi. Gelinen noktada Büyükşehir olma yolunda sinyaller veriyor. Bir de Istanbul'un sanayisinin kaçınılmaz olarak yakın bölgelere nakledilmesi zorunluluğu var ki bu konu Çerkezköy'ü ayrı bir anlamlandırıyor. Çünkü Istanbul sanayisine hizmet verebilecek en büyük çapta sanayi bölgesi Çerkezköy'de bulunuyor. Tabi bölge belediyelerinin planlı altyapı çalışmaları burayı değerli kılan ayrı bir faktör. Bizce kısa sürede küçük birikimlerle arsa sahibi olunup kazanç elde edilebilecek ilk bölge Çerkezköy, Kapaklı ve Büyükyoncalı çevresidir."


Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin 700 fabrikadan oluştuğunu ve Kapaklı'ya 1.5 km ve Büyük Yoncalı'ya 3 km uzaklıkta bulunduğunu söyleyen Orhan "Bu işletmeler arasında dev ilaç şirketleri, halı, elektronik, tekstil, kimya, ahşap dallarında ihracata ve iç piyasaya yönelik olarak 3 vardiya çalışan dev kuruluşlar bulunmaktadır. Bir de Istanbul'daki sanayicilerin baskılar nedeniyle Istanbul'dan çıkma zorunluluğu var ki, bu önemli bir nokta ve ilk yerleşecekler bölge olarak Çerközköy O.S.B. karşımıza çıkıyor. Özellikle batılı sanayiciler için Türkiye hesaplı işçiliğin en yakın adresidir. Ulaşım yollarına baktığımızda ise önemli bir gerçek karşımıza çıkıyor. Kısacası buraya 20 yıl öncesinin İstanbul'u olarak bakabiliriz" diye konuştu.


Orhan "Yeşil Vadi Arsa Ofisi İstanbul-Saray Otobanına yakın arsaları ve yerleşime yakın bölgeleri parsellemektedir. Bir önceki yıl satılan arsalar sürekli değerlenmektedir. Birkaç bina inşa edilen bölgelere hemen hizmet gelmekte ve arsa fiyatları bir anda yükselmektedir. Özellikle yaz tatilinin gelmesi ile birlikte bölgeye yatırım amacıyla gelen gurbetçi vatandaşlarımız en güzel arsalara talip olmakta ve kısa sürede kazançlarını katlamaktadır. Yani az değerli arsalara ilerleyen yıllarda yüksek bedeller ödememek için yatırımda acele edilmeli ve arsa danışmanlarımızla hemen temasa geçilmelidir" dedi.


Arsaya yatırımın diğer yatırım araçlarına göre en sağlamı olduğunu söyleyen Orhan dolar, borsa gibi enstrümanların yatırımcıları yanılttığı vurgulayarak arsaların kaybettirmeyen ve sürekli kazandıran yatırım araçları arasında en önemlilerinden olouğunu söyledi. Orta gelir grubundaki insanlar için en garantili yatırım aracının arsa olduğunu söyleyen Orhan "Bizler Yeşil Vadi Arsa Ofisi olarak müşterilerimize kazanmayacakları bölgeden arsa satmıyoruz. Yolları, parkları, sosyal donatı alanları belediyenin şehir plancıları tarafından planlandıktan sonra ifrazlı nitelik kazanan parselleri satıyoruz. Biz Yeşil Vadi Arsa Ofisi Olarak kendi mülkümüz olan arsalar üzerinde çalışıyoruz. Üstelik Çerkezköy Bölgesi deprem açısından güvenlidir. Üniversite raporları da bu bölgenin en az riskli bölgelerden olduğunu doğrulamaktadır. Çerkezköy'ün nüfusunun son 5 yılda olağanüstü artmasının ana nedenlerinden biri de zemininin sağlam olmasıdır" diye konuştu.


Arsaların metrekare fiyatlarının 90 YTL ile 190 YTL arasında değiştiğini söyleyen Orhan "


Yeşil Vadi Arsa Ofisi'nin önemli bir farkı "Güven"e önem vermesidir. Bunu tüm müşterilerimizden duyabilirsiniz. Ortalama 22.000 YTL lik 300 m2 arsa için ödeme planımız: 7.000 YTL Peşinat ödenerek, 25 ay vade ile aylık 600 YTL taksit halindedir. Ayrıca Yeşil Vadi Arsa Ofisi'nde önce tapu verilir ardından peşinat alınır ve ödeme planı imzalanır" dedi.


resim altı


Arsaları görmek için Yeşil Vadi Arsa Ofisi'ni aramak yeterli. Şirket müşterileri adresten alarak ücretsiz olarak arsaları gezdiriyor. Alternatifleri ve ödeme koşullarınıza uyan bölgeleri yerinde gösteriyoruz.


YATIRIM VE DANIŞMANLIK ŞİRKETİ OLDU


Yeşil Vadi Arsa Ofisi 2007 başı itibarıyla yatırım ve danışmanlık şirketine dönüştü. Yatırım yapmak isteyen müşterilere danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyen Rafet Orhan "Kısa süre önce Büyükyoncalı bölgesinde 120 villadan oluşan Yoncakent isimli projenin startını verdik. Kısa sürede insanımızla buluşturacağız. Bunların yanında farklı bölgelerinde toplu konut projelerimiz uygulama aşamasına gelmiştir. Çerkezköy-Kapaklı merkezinde bir özel okul ve özel hastane projesi de gündemimizde olan projelerimizden. Bizler anahtar teslimi inşaat, gayrimenkul satış organizasyonları, müteahhitlik ve danışmanlık konularında da hizmet vermekteyiz. İnşaat Departmanımız arsasını alıp ev yapmak isteyenlere uygun vadelerle inşaat yapma şansı tanımaktadır. Bu departmanımız da diğer departmanımız gibi güveni esas alır ve müşteri ile anahtar teslimi müteahhitlik sözleşmesi yapar" diye konuştu.


İBRAHİM ACAR/STAR