04 / 07 / 2022

Aşçıoğlu İnşaat, Deyaar İle Midtown projesine başlıyor!

Aşçıoğlu İnşaat, Deyaar İle Midtown projesine başlıyor!

Gayrimenkul sektöründe gerçekleştirdiği projeler ile Türkiye'yi global çapta temsil eden Aşçıoğlu, Dubai merkezli Deyaar ile yaptığı ortaklık anlaşmasının detaylarını Dubai Cityscape 2015 Fuarı'nda aktardı.Gayrimenkul sektöründe gerçekleştirdiği projeler ile Türkiye'yi global çapta temsil eden Aşçıoğlu, Dubai merkezli Deyaar ile yaptığı ortaklık anlaşmasının detaylarını Dubai Cityscape 2015 Fuarı'nda aktardı. Aşçıoğlu ve Deyaar pilot proje olarak belirledikleri Midtown projesi ile ortaklıklarını geliştirerek Türkiye'de ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde, gayrimenkul alanına büyük bir katma değer sağlayacak.


İstanbul'da dev gayrimenkul projelerine imza atan Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul geliştirme kuruluşlarından Aşçıoğlu Grubu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Dubai merkezli Deyaar ile bir “Ortaklık Anlaşması” imzaladı. Global gayrimenkul piyasasının bir araya geldiği Dubai Cityscape Fuarı'nda ortaklık anlaşmasının detaylarını açıklayan Aşçıoğlu ve Deyaar gayrimenkul geliştirme ve inşaat alanlarında büyük çaplı projelere imza atacak.


Dubai Islamic Bank’ın da ortaklarının arasında bulunduğu halka açık bir firma olan Dubai devi Deyaar Grubu’nun CEO'su Saeed Mohammed Al Qatami ve Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu tarafından imzalanan anlaşma, ortakların Türkiye'de ve Dubai’de ortak gayrimenkul projeleri geliştirerek mega projelere imza atacakları anlamına geliyor. Ayrıca bu anlaşmanın münhasır nitelikte olması, Aşçıoğlu'nun Dubai'deki otelcilik ve gayrimenkul sektörüne girişini kolaylaştırırken, Deyaar'ın da Türkiye'de, lider gayrimenkul markalarından biriyle yeni fırsatlar yaratmasına olanak sağlayacak.


Anlaşma ile ilgili düşüncelerini açıklayan Deyaar CEO'su Saeed Mohammed Al Qatami ve Deyaar Genel Müdür Yardımcısı Srinivasan Krishnaswamy şunları söyledi: "Türkiye Arap ülkelerine çok yakın bir konumda Aşçıoğlu da hem alanında ortaklık anlaşması kurabileceğimiz güçlü bir firma hem de gayrimenkul geliştirme ve inşaat firması. Cityscape gayrimenkul sektöründe iş geliştirme alanında Türk ve Arap firmalar arasında güzel köprü niteliğinde. Küresel coğrafyada varlığımızı genişletme stratejimizin bir parçası olarak, Türkiye'nin bir numaralı gayrimenkul grubuyla güçlerimizi birleştirmiş olduğumuz için son derece heyecanlıyız. Köklü geçmişi, bilgi birikimi sayesinde bizlere katkısı olacağını düşünüyoruz. Türkiye'deki ortağımız Aşçıoğlu olacak. Pilot proje olarak seçtiğimiz Dubai'deki Midtown üzerinden iş ortaklığımızı geliştirip yeni yatırımları değerlendireceğiz. Midtown projesi Dubai'deki en büyük üç ana yoldan ikincisi üzerinde konumlaniyor. Dubai'de 2020 Expo hazırlıkları kapsamında yeni bir yerleşim söz konusu. Bu proje de yeni Expo alanı ve yeni havaalanı arasında yer alıyor. Projenin konumu sayesinde Dubai'deki bütün önemli lokasyonlara ve sosyal donatı alanlarına on beş dakika içerisinde ulaşım imkanı sunacak. Dubai'de de son yıllarda oldukça büyük çaplı projelere imza atılıyor. Bununla birlikte Türkiye'de olduğu gibi metrekarelerde bir küçülme fiyatlarda da artış söz konusu. Toplam 460 bin metrekare inşaat alanına sahip, yatırım maliyeti ile birlikte 3 milyar dolarlık bir proje olan Midtown'da daire fiyatları metrekaresi 2 bin 500 dolardan başlıyor. Lüks segmente hitap edecek projede 1+1 ve 1+0 daireler ağırlıkta. Midtown projesinin otel kuleleri için dünyanın en ünlü otel gruplarından 'Millenium' anlaşma gerçekleştirildi. Proje tamamlandığında 1+1 daire için yatırımcıya yıllık yüzde 8 ile yüzde 12 arasında kira getirisi sağlaması planlanıyor" dedi.


Aşçıoğlu,  50 yıllık bilgi birikimi ile birlikte halka açılmayı planlıyor! 


Aşçıoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğluda bu konuda şunları ifade etti: "Aşçıoğlu olarak Deyaar ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık sayesinde aslında Türkiye'ye büyük bir yatırımcı getiriyoruz. Bu anlaşma kapsamında dünyanın en büyük sermayelerinden biri olan Arap sermayesini Türkiye ile tanıştırıyoruz. Ortaya çıkan bu sinerji ile birlikte Körfez bölgesinin en büyük proje geliştirme firmalarından Deyaar ile Türkiye'de projeler hayata geçirerek hem Türk gayrimenkul sektörüne hem de ekonomiye büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Deyaar ile ortaklık görüşmelerimiz yaklaşık bir yıl sürdü. Ortaklık anlaşmamızın kapsamını görüşmeye devam ediyoruz. Ortaklığımız sayesinde gerek Türkiye'de gerek Dubai ve Körfez bölgesinde büyük çaplı projelere imza atmayı planlıyoruz.


Türkiye pazarındaki 50 yıla yakın deneyimi sayesinde grubumuz, ülke genelinde başarılı birçok projeye imza atma fırsatı bulmuştur. Her iki kuruluş da benzer hedefler güden, benzer geçmişe ve değerlere sahip vizyoner liderler olduğundan, Deyaar ile imzaladığımız bu anlaşma aramızdaki doğal uyumu simgelemektedir. Yakın gelecekte gerçekleştireceğimiz büyük çaplı projeler ile birlikte Aşçıoğlu olarak halka açılmayı hedefliyoruz.


Gayrimenkul sektöründe hangi firmanın hangi ihaleye katılıp ne kadar mikgar yatırım yapacağı belli olmaz. Örneğin Aşçıoğlu olarak bugün 45 firma ile birlikte Üsküdar Bağlarbaşı'ndaki arazinin ilk oturum ihalesine girdik. Bu iş nereden baksanız 50 ile 150 milyon dolar arasında ancak daha önce firma olarak Zeytinburnu'ndaki 2 milyar dolarlık işe de girmiştik. Bu nedenle ortaklık ya da yatırım işlerinde kesjn bir rakam söyleyemeyiz.  Önemli olan ortaya iyi bir iş çıkartıp katma değer yaratmak. Deyaar ile de örtüşen sinerjimiz sayesinde yatırım miktarı ne olursa olsun güzel ve sektörün kalite standartlarının üzerinde bir iş yapmayı hedefliyoruz" dedi. 


Star