17 / 08 / 2022

Aspendos Arena’nın arazisi yeniden mahkemelik oldu!

Aspendos Arena’nın arazisi yeniden mahkemelik oldu!

Antalya Serik'te belediyenin mühürlenen ve kaçak yapılaşma sebebiyle verdiği para cezası ve yıkım kararları, mahkeme tarafından da onaylanan Aspendos Arena'nın yer aldığı arazi, yeniden mahkemelik oldu. Antalya Serik'te belediyenin mühürlenen ve kaçak yapılaşma sebebiyle verdiği para cezası ve yıkım kararları, mahkeme tarafından da onaylanan Aspendos Arena'nın yer aldığı arazi, yeniden mahkemelik oldu. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; mülk sahibi, Antalya Toprak Koruma Kurulu'nun tarım arazisinden çıkartılmasına ilişkin kararıyla ilgili, iptal davası açtı.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, başvurunun ardından Belkıs Mahallesi’ndeki 5 bin kişilik Aspendos Arena’nın yıkımı kapsamında, 23 Ekim 2017 tarihli kararı aldı. Kurul kararı çerçevesinde mülkiyet sahibi Aykol tarafından ihtarname çekildi ve tesisin kaldırılması talep edildi. Fakat bu süreçte Koruma Yüksek Kurulu, yapıların kaldırılmamasına karar verdi. 

Aspendos Arena’nın arazisi yeniden mahkemelik oldu!

Antalya Toprak Koruma Kurulu ise gösteri merkezinin yer aldığı alanı, tarım arazisi statüsünden çıkardı. Daha sonra arazi sahibi, Serik Belediyesi ve Anadolu Gösteri Eğitim Turizm Animasyon Organizasyon Prodüksiyon ve Danışmanlık şirketinin dahil olduğu idari işlemlere ve dava süreçlerine start verildi. Şirket, tesisin mühürlenmesi ve Yapı Tatil Tutanağı’nın mahkemece iptaliyle yıkım ve para cezalarının iptali için üst mahkeme olan Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. İdare mahkemesi, yerel mahkeme kararlarına karşı olan itirazları kabul etmedi. 

Son olarak mülk sahibi Aykol, Antalya Toprak Koruma Kurulu’nun, Aspendos Arena’nın kurulu olduğu alanın tarım arazisi statüsünden çıkartılmasına ilişkin kararla ilgili iptal davası açtı.

Mimarlar Odası'ndan Bakırköy Belediyesi'ne dava!