12 / 08 / 2022

Astoria günde 35 bin kişiyi ağırlayacak yılda 1.5 milyar $ kazanacak

Astoria günde 35 bin kişiyi ağırlayacak yılda 1.5 milyar $ kazanacak

Kapılarını bugün açan Esentepe Astoria Alışveriş ve Yaşam Merkezi için 180 milyon dolar harcandı. Merkezin rezidans bölümlerine birkaç milyar dolarlık yatırım daha yapılacak.

Arsa dahil 180 milyon dolarlık yatırımla tamamlanan Esentepe Astoria Alışveriş ve Yaşam Merkezi, bugün kapılarını ziyaretçilere açıyor. Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, kompleksin yapımı için 200 bin ton beton, 13 bin ton demir-çelik, 3 milyon metre kablo kullanıldığını, arsa dahil yatırım maliyetinin 180 milyon dolar olduğunu ifade ederek, 30 ay boyunca hiç durmadan çalıştıklarını söyledi.


METREKARESİ 50-200 EURO


Kempinski tarafından işletilen rezidansları, oteli, ofisleri, 5 kata yayılan mağazaları ve farklı işletmecilik anlayışıyla projenin tüm dünyaya örnek teşkil edeceğini söyleyen Aşçı, "110 bin metrekare alana sahip projenin, satılmış ve kiralanabilir otel hizmetli suitlerin yer aldığı 160 rezidansı ve ofis katları, 35 bin metrekarede 250'den fazla yerli ve yabancı markanın yer aldığı 110 mağazasıyla bugünkü piyasa değeri 600 milyon dolardır' dedi. Aşçı, Astoria'da yer alan mağazaların tümünün uzun dönemli kiralanmalarının tamamlandığını, metrekare kira bedellerinin büyüklük ve konumlarına göre 50 ile 200 Euro arasında değiştiğini söyledi. Astoria'yı "içinden çıkmadan 24 saat yaşanabilecek bir mekan" olarak tanımlayan Aşçı, otel, rezidans gibi alanlarda 3-5 yıl içinde birkaç milyar dolarlık yatırım yapacaklarını aktardı. Residences Astoria Genel Müdürü Eyüp Babür de konuşmasında, Kempinski'nin, Astoria ile Türkiye pazarındaki beş yıldızlı konfor yelpazesine, aynı zamanda rezidans hizmetlerini de eklemiş olduğunu söyledi. Babür, Kempinski Residences Astoria'yla Türkiye'de ilk defa uluslararası bir otel yönetim firmasının rezidans işleteceğini söyledi. Babür, "Her konuda alışveriş servisi, rezidans içi parti, davet hizmeti, her aşaması ile seyahat organizasyonu, limuzin, helikopter transferleri bu hizmetlerden sadece birkaçı' diye konuştu.


Avrupa'nın en yüksek ikiz atriumundan güneş süzülecek


BİN kişilik oturma kapasiteli sinemasıyla son teknolojiye ve konforlu koltuklara sahip salonları ile vizyona girecek ilk filmlerin durağı olacak. 10 salondan oluşan bin kişi kapasiteli, Real D özelliğine sahip ve en son teknolojiye göre hazırlanmış sinema salonlarında misafirler, duvarları cam olarak tasarlanan salonlardan alışveriş merkezini görebilecek. Film esnasında özel sistemle bu özel camlar kapanacak ve aralarda açılacak. 110 mağazanın yer alacağı alışveriş ve yaşam merkezinde, cafe, bistro, sushi, gurme dükkânlar, 250'yi aşkın ünlü markaların ve temalı restoranların yanı sıra dünyanın en iyi SPA'larından (Salus Per Aquam-Sudan Gelen Sağlık) biri olarak nitelenen Anantara da yer alacak. 3 bin 500 metrekare alana yayılan ve bünyesinde Astoria Fitness'ı da bulunduran Anantara'da şifalı 'ayurvedic' terapilerin yanı sıra rahatlatıcı masajlar bulunacak. 27 katlı ikiz kuleler ve 40 adedi otel fonksiyonlu kısa, orta ve uzun kiralamalar için olan toplam 160 rezidansın bulunduğu komplekste, gün ışığını içine alan 48 metre yüksekliğinde Avrupa'nın en yüksek ikiz atriumları yer alacak. Yıllık ciro hedefinin 1,5 milyar dolar olarak belirlendiği komplekste, bin 200 araç kapasitesine sahip otopark bir süre ücretsiz olacak. Fiyatlar daha sonra belirlenecek.


 


"Maçka Oteli'yle de ilgileniyoruz"


ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de, günde 3-5 bin aracın buradaki otopark hizmetinden yararlanacağını ve gece-gündüz otopark hizmeti verileceğini aktardı. Sarıgül, Astoria'nın bulunduğu arazinin daha önce 6 yıl kaba inşaat olarak kaldığını hatırlatarak aynı derecede içini yakan bir yerin de Maçka Oteli olduğunu, bir yabancı firmanın, bir noktayla mahkemelik olduğunu anlatarak, Vedat Aşçı'dan Maçka Oteli'yle ilgili ihaleye girerek, buraya da bir alışveriş merkezi yapmasını istedi. Aşçı da, bu konuya ilişkin olarak, "Maçka Oteli'yle ilgilenmeyi düşünüyoruz. Burası çok güzel bir yer. İhale açıldığında, fiyatlar ve şartlar uygun olduğunda niye girmeyelim' değerlendirmesinde bulundu. Alışveriş merkezlerinin sayılarının artmasına ve trafiğe getirdiği ek yüke ilişkin bir soru üzerine Sarıgül, bu bölgede artık, Mecidiyeköy'de yapılacak alışveriş merkezi dışında başka bir alışveriş merkezi yapılmayacağını vurguladı.


(Sabah)