Atatürk Havalimanı'nın ek terminal binası tamamlandı!

Atatürk Havalimanı'nın ek terminal binası tamamlandı!

Atatürk Havalimanı'nın kapasitesini artıracak ek giden yolcu terminali açılmayı bekliyor. Atatürk Havalimanı'nın ek terminal binası tamamlandı.


Atatürk Havalimanı'nın kapasitesini artıracak dış hatlar terminalinin inşaatı tamamlandı. Dış hatlar giden yolcuların kullanacağı terminal TAV tarafından 75 milyon Euro yatırımla yapıldı.


Habertürk Haber Merkezi'nden Gökhan Artan'ın haberine göre dış hatlar genişleme ve ek terminal binası kapsamında uçak köprüsü, otobüs kapısı ve ticari alan sayısı arttırılarak yolcu kapasitesi büyütüldü. Bir bölümü hizmete giren yatırımın son etabındaki 11 bin metrekarelik ek yolcu termalinin inşaası tamamlandı.


Açılışa hazırlanan ek terminal binasının, şu anda bulunan gidiş katından farklı olarak ayrı girişi bulunacak. Projede, enerji geri kazanımlı sistem ve tüm yolcu köprülerinde çevre ve gürültü kirliliğini en aza indirecek teknolojiler kullanıldı. Açılışla ilgili henüz kesin tarih verilmedi.


Fransa Ulusal Sivil Havacılık Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, İstanbul'un havayolu yolcu sayısında Avrupa üçüncüsü olduğu belirlendi. Yılın ilk yarısında 28.6 milyon yolcunun geçiş yaptığı Atatürk Havalimanı ise geçen ay Avrupa'nın en yoğun 5'inci havalimanı oldu. 


Habertürk