11 / 08 / 2022

AVM ciro endeksi Kasım'da yüzde 19,3 arttı!

AVM ciro endeksi Kasım'da yüzde 19,3 arttı!

Alışveriş Merkezleri ciro endeksi, Kasım 2017'de yüzde 19,3 arttı ve 241 puana çıktı.
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa olarak oluşturulan AVM Endeksi’nin Kasım 2017 sonuçları açıklandı.

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, 2016'nın Kasım ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 19,3 artış kaydetti ve 241 puana ulaştı. Enflasyondan arındırılarak incelendiğinde ciro endeksindeki artış yüzde 5,6 olarak gerçekleşti.

 

AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar Kasım 2017’de İstanbul’da bin 57 TL, Anadolu’da 827 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Kasım ayında 919 TL’ye ulaştı.

 

Söz konusu dönemde, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı ise teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi 2016 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde ise yüzde 29,6’lık artış kaydetti.

 

Kasım 2016 ile karşılaştırıldığında alışveriş merkezlerindeki kategori ciroları yüzde 23,8, giyim kategori ciroları yüzde 17,7, yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 17, hipermarket kategori ciroları yüzde 15,6 ve ayakkabı kategori ciroları yüzde 10 arttı. Ayakkabı kategori ciroları ise Kasım 2017'de enflasyon oranının altında seyretti.

 

Kasım 2017 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 2’lik bir azalma gösterdiği ortaya çıkıyor.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Ciro endeksi yıl sonuna yaklaşırken yaşanan yüzde 19,3 artışın enflasyonun ciddi olarak çok üzerinde olması sevindirici. Kategori bazında incelendiğinde teknoloji kategorisindeki yükseliş, teknoloji perakendecilerimizin, halkımızın bu yöndeki taleplerini rahatlıkla karşıladığını gösterirken, diğer alanlar kategorisinin geçtiğimiz ekim ayının ardından bu ay ikinci olarak yer alması ziyaretçilerin mobilya, kozmetik, eğlence alışverişlerinde de AVM’leri sürdürülebilir olarak tercih ettiğini gösteriyor.

Ziyaret sayısında yaşanan yüzde 2’lik azalmaya rağmen ciro endeksi ve metrekare verimliliğinin artış göstermesi, ziyaretçilerimizin AVM’lerden daha yüksek bütçelerde ve daha verimli alışveriş yaptığını ortaya koyuyor ki bu da perakendeciler için uzun vadede olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir. Aralık ayında yılbaşı etkisi ile daha yüksek bir ciro endeksi beklentimiz olduğunun da altını çizmekte fayda var.”