11 / 08 / 2022

AVM ve market yatırımları artacak mı?

AVM ve market yatırımları artacak mı?

Küçük esnafı korumak için zincir marketlere getirilen kısıtlama nedeniyle market ve AMV yatırımlarının hızlanacağı düşünülüyor. Söz konusu yatırımlardan endişeli olduklarını dile getiren esnaf yasakların 2021 başına çekilmesini talep ediyor.Küçük esnafı zincir marketlerden korumak için hazırlanan yönetmelik taslağının çok önceden marketlerin görüşüne açılması ve düzenlemenin yürürlük tarihinin zincir marketlere hızlı yatırım fırsatı verecek şekilde belirlenmesi nedeniyle esnafın ciddi mağduriyet yaşayabileceği belirtildi. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; yeni yasakların başlangıç tarihinin 2021 başına çekilmesini isteyen esnaf temsilcileri, aksi halde zincir marketlerin yasak başlayıncaya kadar çok sayıda yeni market açacağını dile getirdi. 

Ticaret Bakanlığı'nın, yeni açılacak alışveriş merkezi (AVM) ve zincir marketlere ciddi sınırlama getiren ancak mevcutlara dokunmayan yönetmelik taslağına göre, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunan zincir marketlerle yapı ruhsatı bulunan AVM'ler hakkında yeni yasaklar uygulanamayacak. AVM ve zincir marketlerin yatırımlarını yönetmelik çıkmadan hızlandırma imkanı yakalayabileceklerini dile getiren esnaf temsilcileri, yürürlük tarihinin örneğin 1 Ocak 2021'e çekilmesi gerektiğini aktardı. Esnaf temsilcileri endişelerini şu şekilde paylaştı: 

AVM ve market yatırımları artacak mı?

1 HAFTADA RUHSAT 

“Yeni yönetmelikle bakkal, büfe ve marketler arasında en az 200 metre mesafe şartı aranacak. Aynı sokakta aynı kişiye ait birden fazla zincir market açılamayacak. Zincir marketler köylere giremeyecek. Ancak yasaklar ileri bir tarihte yürürlüğe gireceği için bazı zincir marketlerin ruhsat işlerine başladığını, hatta bazı yerlerde aldığını duyuyoruz. Birçok belediye marketlere bir haftada ruhsat verebileceğini söylüyor. İlk çalışmalar başladığında ya da düzenleme görüş için gönderildiğinde başvuru yapanlar bile ruhsat alabilecek. Fırsatçılığın önlenmesi için yürürlük tarihinin yılbaşına çekilmesi gerekir.”

 AVM ve market yatırımları artacak mı?

BAKKALLARI KAPARLAR 

Düzenlemenin yasalaşması halinde zincir marketlerin bakkal, büfe ve marketlerin en az 200 metre uzağında açılmak zorunda kalacağına belirten esnaf temsilcileri, şu uyarıyı yaptı:

“Bu madde birçok bakkalın zincir marketler tarafından satın alınmasına yol açabilir. Eğer bir zincir market, müşteri potansiyeli yüksek bir sokağa girmek istiyor ancak oradaki küçük bir bakkal nedeniyle giremiyorsa parayı bastırıp bakkalı satın alır, 200 metre yasağından kurtulup dükkanını açar.”

AVM'lere mesafe ve nüfus düzenlemesi geliyor!