AVM'lerde ciro ve ziyaretçi yüzde 40 azaldı!

AVM'lerde ciro ve ziyaretçi yüzde 40 azaldı!

“Paniği ilk defa rakamlara yansımış haliyle gördük” diyen AYD Başkanı Belgü, Ankara ve İstanbul’da patlayan bombaların ardından hafta sonu AVM’lerin ziyaretçi ve cirolarında yüzde 30-40 düşüş olduğunu söyledi.


13 Mart akşamı  Ankara  Kızılay’da gerçekleşen canlı bomba saldırısından 6 gün sonra İstanbul İstiklal Caddesi’nin de teröre sahne olması hafta sonu Türkiye’nin birçok kentinde sokakları ıssızlaştırdı. Yeni bir saldırıdan endişe eden halkın önemli bölümü evinden çıkmamayı tercih ederken en kalabalık günleri cumartesi ve pazar olan alışveriş merkezleri de (AVM) tenhaydı. Son aylarda meydana gelen terör olayları sonrası güvenliği tartışılan ancak yüzde 2-3 gibi günlük düşüşler dışında ziyaretçi kaybetmeyen AVM’ler geçtiğimiz hafta sonu ilk defa ciddi bir etki aldı. Son 2 aydır hem ciro, hem ziyaretçi açısından her şeyin yolunda gittiğini belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Birkaç aydır ne yazık ki patlayan bombaları konuştuk. İlk defa geride bıraktığımız hafta sonu AVM ziyaretlerinde ve cirolarda yüzde 30- 40’lara varan düşüş oldu” dedi. “Paniği ilk defa rakamlara yansımış haliyle gördük” yorumunu yapan Belgü, Ankara’daki saldırıyla düşüşün başladığını ve İstanbul ile bunun arttığını söyledi.


‘NASIL DAHA RAHAT ORTAM SAĞLARIZ?’

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) yönetiminin dün bu gündem maddesiyle toplandığını belirten Belgü, “Zaten hem mağazalar hem AVM’lerde alınabilecek her türlü güvenlik önlemi alınıyor. Yine de insanlara nasıl daha huzurlu ve rahat bir ortam sağlayabileceğimizi konuşuyoruz, buna kafa yoruyoruz” diye konuştu. Belgü, herkesin normal yaşantısını sürdürmesi gerektiğine dikkat çekerek bugünden itibaren toparlanma beklediğini ifade etti.

GÜNLÜK ORTALAMA 4.6 MİLYON KİŞİ

AVM’lerin 2015’teki toplam cirosu 95 milyar TL ve yıllık ziyaretçi sayısı 1.7 milyar kişi. Hafta sonu daha kalabalık olan AVM’ler günde ortalama 4.6 milyon ziyaretçi çekiyor.


GÜVENLİK İSTEDİ SOSYAL MEDYANIN ‘HIZI’ YAVAŞLADI

Ankara Kızılay patlamasının ardından İstanbul İstiklal Caddesi patlaması sonrasında da Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medyadaki ciddi yavaşlama dün de devam etti. Pek çok kullanıcı yavaşlamaya tepki gösterirken, konuya yönelik Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ya da bir mahkeme kararı olmadığı öğrenildi. Yavaşlamanın, güvenlik bürokrasisinin talebi üzerine yapıldığı ifade ediliyor. Alternatif Bilişim Derneği Üyesi Barış Büyükakyol, “Resmi olarak engelleme varsa, zaten siteye hiç erişilemiyor. Burada ise siteye ulaşılabiliyor ancak kullanımda güçlükler çıkıyor” ifadesini kullandı.


HabertürkBu haber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Perakendeciler, düşen cirolara karşı AVM yönetimlerinden kira indirimi istedi. Bazı AVM'ler kirayı indirmeye başladı. Bugün Alışveriş Yatırımcıları Derneği bir araya gelerek konuyu masaya yatıracak

İstanbul ve Ankara'da yaşanan terör saldırılarından sonra tüketicilerin AVM'lere gitmeye çekinmesi ciroları etkilemeye başlayınca markalar 'kiraları düşürün' baskısını artırdı. Bazı AVM'ler kiracılarına indirim müjdesi verdi. İlk olarak Ankamall, kiracılara her türlü maddi ve manevi desteği vereceğini açıkladı. Torunlar GYO'nun Başkanı Aziz Torun da, durgunluğun devam etmesi durumunda kiracılara her türlü desteği verebileceklerini kaydetti. ECE Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nuri Şapkacı ise "Aynı gemideyiz, desteğe hazırız ancak biraz bekleyelim" mesajı verdi.


BMD YÖNETİMİ TOPLANDI 

Önceki akşam Birleşmiş Markalar Derneği'nde (BMD) bir araya gelen 100'ün üzerinde marka sahibi, AVM sahiplerinin bağlı olduğu Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği'nin (AYD) Başkanı Hulusi Belgü'yle de temasa geçti. Kiraların indirilmesini talep eden marka sahiplerine Belgü'nün "Biraz bekleyelim" dediği öğrenildi. Türkiye'de her şeyin anlık yaşandığını söyleyen Belgü, "Kiracılarımızla aynı gemideyiz" dedi.


PERSONELE DESTEK 

BMD Başkanı Sami Kariyo, AVM yöneticilerine zor bir dönemden geçtiklerini anlattıklarını söyledi. Kariyo, "Ortak bir yol bulunacağını düşünüyorum" dedi. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, AVM'lerin Türkiye'deki havalimanlarından sonra en çok korunan yerler olduğunu vurguladı. Ortamın normalleşeceğine inançlarının tam olduğunu belirten Kiğılı, "AVM'leri geziyor, personelimize moral veriyoruz" dedi. Bugün de AYD üyeleri bir araya gelerek, konuyu masaya yatıracak.


PREMİERE VİSİON: İSTANBUL'A GÜVENİMİZ TAM

Dünyanın en önemli kumaş fuarlarından Premiere Vision dün CNR Expo'da kapılarını açtı. Yarın sona erecek olan fuar, hem katılımcı hem de ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Premiere Vision CEO'su Philippe Pasquet, Ortadoğu Bölgesi'nin moda başkenti İstanbul'a güvenlerinin tam olduğunu söyledi. Birkaç aydan bu yana bölgedeki jeopolitik tansiyonun yükselmesine rağmen Türkiye'deki yatırımlarını devam ettirdiklerini belirten Pasquet, "Fuar için yaptığımız tanıtım yatırımımızı artırdık. Rusya, Romanya, Bulgaristan, İran ve Türkiye'deki tanıtım ekiplerimize Sırbistan ve Ürdün'deki kadrolarımızı da ekledik" diye konuştu.Sabah