05 / 07 / 2022

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar tamam!

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar tamam!

İstanbul trafiğini rahatlatacak Avrasya Tüneli'nin asfalt çalışmaları tamamlandı. 20 Aralık'ta açılışı yapılacak tünelden ilk geçişi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi makam aracıyla yapacak.Avrasya Tüneli'nde artık sona yaklaşılıyor. 20 Aralık’ta açılacak dev projede asfalt çalışması tamamlandı. Ulaştırma Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün proje alanında incelemelerde bulunacak ve kendi kullanacağı makam aracıyla Avrupa yakasından Asya'ya geçerek tünelden ilk geçişi yapacak.


BOĞAZIN 106 METRE ALTINDA

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos'ta hizmete açılırken, Boğaz'ın iki yakasını bu kez 106 metre derinlikte birleştiren Avrasya Tüneli'nin çalışmalarında da sona gelindi. Yap-işlet-devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda, otomobiller için İstanbul Boğazı'nın altına yapılan 14.6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi'nde çalışmalar 7/24 devam ediyor. Proje kapsamında, Kazlıçeşme 'U Dönüş' yapısı tamamlanırken, Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin imalatı ve diğer yol işlerinde son aşamaya gelindi.


Kazlıçeşme Göztepe arası 15 dakikaya iniyor

Göztepe-Kazlıçeşme arasında süreyi 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli'ne vatandaşı yönlendirmek için Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem- Göztepe arasındaki bağlantı yollarına tünel istikametini gösteren tabelalar yerleştirildi. Çalışmaların belirlenen takvime uygun olarak sürdüğü, açılışın ise 20 Aralık'ta yapılacağı belirtiliyor. 2011 yılında başlanan, 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırımla İstanbul Boğazı'nın 106 metre altında yapılan Avrasya Tüneli'nden günde 100 bin aracın geçeceği öngörülüyor.


NAKİT GİŞESİ OLMAYACAK

Avrasya Tüneli'nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanan Serbest Geçiş Sistemi yerine hali hazırda Boğaz Köprüsü'nde uygulanan şeritler arası ada barındıran gişe yapıları yapılacak. Ücret toplama sadece otomatik sistemler üzerinden yapılacak olup trafik sıkışıklığına yol açabilecek nakit toplama olmayacak. Buna karşın OGS ve HGS kullanıcıları için farklı şeritler olmayacak, tüm şeritlerden geçiş yapılabilecek.


 

Akşam 
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “vizyon proje” olarak değerlendirilen Avrasya Tüneli'nden (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) geçecek. Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen ve Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak tünel, 20 Aralık'ta açılacak.


Açılış öncesi projenin son durumunu inceleyecek olan Erdoğan'ın, bugün kendi makam aracıyla tünelden geçeceği öğrenildi. Erdoğan'ın tünel çıkışında açıklama yapması öngörülüyor. Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak tünel, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak. 14,6 kilometre toplam uzunluğa sahip projenin, deniz altından geçen kısmı ise 3,4 kilometre olarak belirlendi. Bölgeye yıllık 560 milyon lira ekonomik katkısı sağlayacak ve devletin kasasına yılda yaklaşık 100 milyon lira getirecek proje, 82 bin ton emisyon miktarında azalma, 38 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak. Trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresini 15 dakikaya kadar indirecek.


İşbirliği pekişecek


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye 10 Ekim'de yapacağı ziyaretin, iki ülke ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, İki liderin 9 Ağustos'ta Rusya'nın St. Petersburg ve G20 Zirvesi vesilesiyle 3 Eylül'de Çin'in Hangzhou kentindeki görüşmelerin devamı niteliği taşıyan ziyaretin Türkiye-Rusya ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve işbirliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlamasının beklendiği bildirildi.
Yeni Şafak