Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından İzmir Metrosu'na kredi desteği!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından İzmir Metrosu'na kredi desteği! Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından İzmir Metrosu'na kredi desteği!

İzmir Metrosunun Fahrettin Altay-Narlıdere arasında yapımına başlanan yeni hattına, Avrupa Kalkınma ve İmar Bankasının 80 milyon avroluk kredi desteği sağladığı belirtildi.Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD),  İzmir  Metrosu yeni hat projesine 80 milyon avroluk kredi desteği sağladığı açıklandı. EBRD'den yapılan açıklamada, Bankanın, "Yeşil Kentler" programı kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesine yeni bir finansman sağlayacağı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre EBRD'nin temin edeceği 80 milyon avro tutarındaki kredi ile kentin doğu-batı koridoru boyunca uzanan 7.2 kilometre uzunluğundaki metro hattı inşaatının finanse edileceğinin bildirildiği açıklamada, mevcut 19 kilometrelik hattın uzatılmasıyla otobüs, banliyö hattı, tramvay ve deniz ulaşım hatlarının birbirine bağlanacağı da belirtildi. 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, insanların yaşam kalitesini arttıran projeleri desteklediklerini ifade ederek; "İzmir Büyükşehir Belediyesine sağladığımız yeni finansman sayesinde, bu canlı kentin sakinleri hızlı, modern ve temiz ulaşıma daha kolay erişebilecekler." denildi. 

İzmir Metrosunu Fahrettin Altay'dan Narlıdere'ye kadar ulaştırarak hat uzunluğunu 26 kilometreye yükseltecek proje, haziran ayında başlamıştı.