Avrupa Konutları TEM yok satıyor!

Avrupa Konutları TEM yok satıyor!Gaziosmanpaşa'da TEM otoyolunun kenarında yer alan Avrupa Konutları'nda fiyatları 137 bin ile 353 bin YTL arasında değişen 450 daire bir saatte satıldı. Bazı kişiler sıra numaralarını geç gelenlere 1000 YTL'ye satmaya çalıştı.


Konut piyasasının geneline hakim olan durgunluk devam ederken Avrupa Konutları'nda fiyatları 137 bin ile 352 bin YTL arasında değişen 450 daire yarım günde satıldı. Gaziosmanpaşa'da TEM otoyolunun kenarında inşa edilen Avrupa Konutları'nın ikinci etabında yer alan dairelere büyük ilgi oldu. İkinci etaptan daire almak isteyenlerin bir kısmı geceden sıraya girdiklerini ifade ettiler.

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) gelir paylaşımı yöntemiyle ihale ettiği projeyi Artaş, Öztaş ve Doğu İnşaat ortaklığı inşa ediyor. Toplam 2 bin 800 dairelik sitenin ikinci etabında yer alan 450 dairenin 7 Mart'ta satışa sunulacağını öğrenenler, sabahın erken saatlerinden itibaren satış ofisinin önünde sıraya girdi. Numaratörden sıra numarası almak için yarışan vatandaşlar, satış görevlilerinin işe gelmesinden sonra numara sırasına göre görüşmeye alındı. Konut sayısı kadar fiş konulan numaratördeki fişler kısa sürede bitti. Bazı kişiler numaratörden aldıkları sıra numarasını karborsada maç bileti satar gibi geç gelenlere 1000 YTL'den satmaya çalıştı.

 

Kaba inşaatı devam eden Avrupa Konutları'nda 1+1'den 4+1'e kadar 5 değişik konut tipi yer alıyor. Daire büyüklükleri 64 metrekare ile 165 metrekare arasında değişiyor.

 

'Fiyatlarımız makul'

Öztaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, dairelere olan ilginin nedenlerini şöyle açıkladı:

"Bu ilginin birinci nedeni TOKİ'nin güvencesidir. İkcinci neden Avrupa Konutları'nın ismi. Üçüncüsü de konutların, İstanbul'da ulaşımı kolay bir bölgede olması. Ayrıca satılan dairelerin fiyatları metrekare başına 2 bin 100 YTL. Bu da ilginin bir başka nedeni. Fiyatlarımız hala çok makul bir düzeyde."

 

'Dört ayda yüzde 30 prim yaptı'

Süleyman Çetinsaya, konut sektöründeki durgunluk konusunda ise, "Bizde durgunluk yok. Dairelere ilgiyi görüyorsunuz. Birinci etapta satılan fiyatlarla ikinci etap arasında yüzde 30 fiyat farkı var. Birinci etabı kasım ayında satışa çıkarmıştık. Bu kadar kısa zamanda böylesine prim yapan bir yere bu ilgi az bile."

Süleyman Çetinsaya, üçüncü etap satışların da  TOKİ  talimatları doğrultusunda haziran ayında yapılacağını söyledi.

 

Rezervasyon iddiası

Daire almak için satış ofisine gelen bazı vatandaşlarsa, istedikleri bloktan istedikleri daireyi satın alamamaktan yakındılar. Hangi daireyi talep ettilerse satış görevlilerinin, "O dairelerden kalmadı" ya da "O daire rezervasyonlu" şeklinde yanıt verdiğini belirten vatandaşlar, dairelerin "bazı kişiler tarafından kapatıldığını" iddia ettiler.

 

(Miliyet)