10 / 08 / 2022

Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı açılıyor!

Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı açılıyor!

Türkiye'nin en büyük Kent Ormanı olarak planlanan Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı açılış için gün sayıyor. 

İstanbul Eyüpsultan'ın Alibeyköy Baraj Gölü'nün kuzeyinde yer alan Türkiye'nin en büyük Kent Ormanı olarak planlanan Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı Projesinin açılışı yakında yapılacak.

Çalışmalarına 2015 Kasım'da başlanan 5 milyon 200 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı, her yaş grubundan insanın; doğayı ve doğal kaynakları koruma, floranın, faunanın, ekosistemin ve biyolojik çeşitliliğin ne olduğunu, birbirleriyle nasıl bir ilişki içinde bulunduklarını, doğal bir çevre içinde yaşayarak, görerek, dokunarak öğrenebilecekleri doğal bir eğitim ve araştırma, aynı zamanda eğlence ve dinlenme merkezi olarak hayata geçirildi.

Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı açılıyor!

MEVCUT ORMAN DOKUSU KORUNDU

Bölgede yer alan yeşil alanları botanik park ve tema bahçeleri olarak yeniden düzenlenen Kent Ormanı'nda mevcut orman dokusu korunurken, doğanın tahrip edilmeden ve doğaya uygun malzemeler kullanılacak şekilde projelendiriliyor.

Ulaşım ve dolaşım yaya öncelikli olarak tasarlanan projede, doğa ile uyumlu bisiklet yolları ve etaplar arası shuttle servisi ile orman içindeki ulaşım sorunu da sağlandı.

Geleneksel Türk bahçelerimizin vazgeçilmez ağaçları arasından özenle seçilerek Ihlamur, Çınar ve Sedir diye isimlendirilen 3 farklı kapıdan girilen Uluslararası Kent Ormanı'nda misafirler araçlarını otopark alanlarında bırakıp shuttle servislerle etkinlik alanları arasında rahatlıkla turlayabiliyor.

Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı açılıyor!

DOĞANIN KUCAĞINDA FİTNESS VE TREKKİNG

Girişte bulunan Kır Lokantası ve Kır Kahvesi gibi sosyal tesislerde ihtiyaçlarını giderebilecek olan ziyaretçiler aynı zamanda ring servislerle piknik, aktivite, trekking ve fitness alanlarına rahatlıkla ulaşabiliyor.

Parka gelen misafirler 10 kilometre uzunluğundaki patika yollarda yürüyüş yapabilirken kapı girişlerinde bulunan kiosklarda bisiklet kiralayarak da alanda gezip dolaşabilme imkanı bulabiliyor.

5-10 dakikalık yürüme mesafeleri de göz önüne alınarak belirli bölgelerde dinlenme istasyonlarının da bulunduğu Uluslararası Kent Ormanı'nda çocuk köyü, izci kamp alanı, adrenalin parkı, hayvanat bahçesi gibi çeşitli aktivite alanları da mevcut.

Kent ormanında yürüyüş ve piknik yaparak doğayla baş başa güzel bir gün geçiren vatandaşlar aynı zamanda kapı girişlerinde bulunan satış üniteleri ve organik pazarda da alışverişlerini de yapabiliyor.


YENİ PARKLARLA EYÜPSULTAN DAHA YEŞİL


Eyüpsultan Belediyesi, 2014 tarihinden bu yana 31 parkı hizmete sundu, 17 parkın ise bakım ve onarımlarını gerçekleştirdi, bir parkın yapımı da devam ediyor. Oyun parkurlar ise ahşap olanlarıyla değiştirildi. 73 bin 895 adet ağaç ve çalı fidan dikimi, 1 milyon 505 bin 886 adet mevsimlik çiçek dikimi de yapıldı.

Toplamda 55 bin 117 metrekare alanda bulunan parklarda sağlık ve güzellik Eyüpsultan'ın her köşesine yayılıyor.