Avrupa'nın en cazip emlak piyasası Türkiye'de

Avrupa'nın en cazip emlak piyasası Türkiye'de

35 ülkede yapılan araştırmaya göre, yılın üçüncü çeyreğinde emlak fiyatları 17 ülkede arttı, 18 ülkede ise geriledi. Avrupa'da üçüncü çeyrekte yıllık bazda en yüksek artış

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

35 ülkede yapılan araştırmaya göre, yılın üçüncü çeyreğinde emlak fiyatları 17 ülkede arttı, 18 ülkede ise geriledi. Avrupa'da üçüncü çeyrekte yıllık bazda en yüksek artış yüzde 24.73 ile Letonya'da oldu. İrlanda'da ise emlak fiyatları aynı dönemde yüzde 14.94 düştü. ABD'de emlak fiyatları gerilerken, Asya'da emlak fiyatlarındaki artış eğilimi devam ediyor. Türkiye ise Avrupa'nın en cazip emlak piyasasına sahip bulunuyor.

Anadolu Ajansı'ndan Zülal Eser ve Selahattin Oğuz'un haberine göre, emlak fiyatları, yılın üçüncü çeyreğinde dünyamn yarısında artarken, yarısında geriledi. Global Property Guide'ın (Küresel Emlak Rehberi) hazırladığı rapora göre, 35 ülkede yapılan araştırmada yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 17 ülkede emlak fiyatlarının arttığı, 18'inde ise azaldığı görüldü.

Uzun süren bir emlak krizinin ardından Letonya tekrar ilgi odağı oldu'. Letonya'da emlak fiyatları, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.73 oranında artış kaydetti. Geçen yıl söz konusu dönemde ülkede emlak fiyatları yüzde 59.70 gerilemişti. Metre kare başına emlak fiyatı 610 avro düzeyinde olan Letonya'da söz konusu rakam 2008 yılı üçüncü çeyreğine göre hala yüzde 45 gerisinde bulunuyor. Letonya, listede emlak fiyatlarında çift haneli büyüme gösteren tek Avrupa ülkesi oldu. Letonya'yı üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.99 artışla Finlandiya, yüzde 4.38 artışla Norveç takip ediyor. Her iki ülkede de emlak fiyatları geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana artış gösteriyor.

Avrupa'nın geri kalanında artış zayıf

Almanya, İngiltere, İsviçre ve Danimarka'da üçüncü çeyrekte yıllık bazda yalnızca yüzde 1 civarında artış görüldü. Listede yer alan ülkeler arasında söz konusu çeyrekte emlak fiyatları yüzde 14.94'lük düşüşle en fazla gerileyen ülke İrlanda oldu. Borç sorunu nedeniyle AB ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) 85 milyar avroluk kurtarma paketiyle destek verdiği İrlanda'da son üç yıldır sürekli gerileyen konut fiyatları düşmeye devam edecek gibi görünüyor. Litvanya'da ise emlak fiyatları hala toparlanamadı. Ülkenin en büyük beş şehrindeki apartman daire fiyatları yüzde 10.36 geriledi. Fiyatlar, en yüksek seviyeye ulaştığı 2008 yılı dördüncü çeyreğinden yüzde 39.2 daha gerisinde bulunuyor.

ABD'de emlak fiyatları geriledi

ABD'de yılın üçüncü çeyreğinde emlak fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.31 geriledi. Emlak fiyatları geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2.41 oranında azalmıştı. Ülkede yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre hafif bir artış kaydeden emlak fiyatları, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1.68 geriledi.

Konut piyasası hızla büyüyor

Küresel Emlak Rehberi'nin raporunda, Türkiye'nin Avrupa'nın en cazip emlak piyasasına sahip olduğu değerlendirmesi yapıldı. Sağlam makro ekonomik yönetime, düşen faiz oranlarına, genişleyen tutsat (mortgage) piyasasına, hızlı ekonomik büyüme ve artan turist ilgisine sahip ülkelerde emlak fiyatlarının değerlenme eğiliminde olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'de bütün bu olumlu unsurların bulunduğu ifade edildi.

Türkiye' de 2002 yılındaki finansal reformlar ve takip eden dönemde sıkı bütçe kontrolüyle beraber, düşük enflasyon olmasının ve faiz oranlarının düşmesinin emlak alımı için borçlanma gücünü artırmasının yanı sıra, hızlı artan nüfus ve hızlı büyüyen turizm sektörünün emlak piyasasında olumlu etki yaptığı vurgulandı. Türkiye'de emlak piyasasının, düşük emlak fiyatları, yüksek kira gelirleri, özellikle sermaye kazançlannda olmak üzere düşük vergiler, hızlı ekonomik büyüme, nüfusun büyük bölümünün genç olması, hızlı nüfus büyümesi, düşen faiz oranları ve makul alım satım maliyetlerinden ötürü olağanüstü ekonomik kıymet sunduğuna işaret edildi.

Raporda, "Ortak kam konut patlamasının tarih olduğu yönünde. Ancak belki de yeniden düşünmeliyiz. Konut patlaması kazara ortaya çıkmaz. Bu, faiz oranlarında uzun vadeli düşüşler ve tutsat piyasasını büyüten kurumsal reformlar gibi özel koşullarınbelirlenmesiyle oldu. Bugün Türkiye'de konut patlamasının ön koşullan kendisini tekrarlıyor. Türkiye uzun bir enflasyon tarihi ve paranın kötü idaresi deneyimine sahip, ancak 2002 yılından bu yana bu tarih geride kaldı" denildi.

Türkiye' de konut kredisi hacminin düşük enflasyon, düşük faiz oranlan ve bankaların kredi vermek için kaynağa sahip olmasından ötürü hızla büyüdüğüne işaret edilen raporda, konut piyasasında İstanbul'un yabancı yatırımcılar için cazip olmaya başladığı vurgulandı. Türkiye'de turizm sektörünün herhangi bir Avrupa ülkesinden daha hızlı büyüdüğüne, bu yıl Türkiye'ye gelecek turist sayısının 30 milyonu aşmasının beklendiği belirtilen raporda, İstanbul'un Avrupa'da Paris ve Londra'dan sonra en çok ziyaret edilen üçüncü kent olduğu kaydedüdi. Kira gelirlerinin göreli olarak cazip olduğu İstanbul'un, ticaret ve konferans merkezi haline geldiğine ve bazı şirketlerin bölgesel idare merkezlerinin burada bulunduğuna işaret edilerek, bölgesel idare merkezi İstanbul'da bulunan uluslararası şirketlere Microsoft ve Coca-Cola örnek gösterildi. Raporda, Belçika, Kıbns Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya hariç birçok AB üyesi ülkesi ile ABD, Kanada, Asya' da bazı ülkeler, Latin Amerika ve Afrika vatandaşlannın Türkiye'de emlak satm alabileceği, Türk bankalan ve diğer bankalann ikamet eden ya da etmeyen yabancılara emlak almalan için tutsat kredisi verdiği belirtildi.
Hürriyet

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Avrupa'nın emlak yıldızı Türkiye

Global Property Guide'ın (Küresel Emlak Rehberi) hazırladığı rapora göre, 35 ülkede yapılan araşürmada yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 17 ülkede emlak fiyatları arttı, 18'inde ise azaldı. Raporda Türkiye'nin Avrupa'nın en cazip emlak piyasasma sahip olduğu değerlendirmesi yapıldı.

En cazip kent İstanbul

Sağlam makro ekonomik yönetime, düşen faiz oranlarına, genişleyen mortgage piyasasına, hızlı ekonomik büyüme ve artan turist ilgisine sahip ülkelerde emlak fiyatlarının değerlenme eğiliminde olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'de bütün bu olumlu unsurların bulunduğu ifade edildi. Türkiye'de konut kredisi hacminin düşük enflasyon, düşük faiz oranlan ve bankaların kredi
Sözcü

pus