04 / 07 / 2022

Aydın'da boş parsel yok!

Aydın'da boş parsel yok!

Aydın Efeler Belediyesi tarafından “Deprem, Zemin Problemleri, Zemin İyileştirme Yöntemleri” konulu panel gerçekleşti. Toplamda deprem gerçekleri ve Aydın'ın yapı sorunu konuşuldu.Efeler Belediyesi, İnşaat Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası işbirliğince “Deprem, Zemin Problemleri, Zemin İyileştirme Yöntemleri” konulu panel düzenlendi.


Aydın Serbest Mali Müşavirler Odası (SMMM) Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Belediye Başkan Yardımcısı O. Derya Tıkır, Aydın İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mutlu Bilgin ve inşaat sektörünün temsilcileri katıldı.


Panelde konuşan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan; “Aydın’ımız için deprem en büyük korkumuz, depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor.” dedi. 


 Aydın’ın deprem riski taşıyan bir kent olduğunu hatırlatan  Özakcan, “Aydın göç alan, sürekli büyüyen ve kalabalıklaşan bir kent. Tüm bunlar daha fazla insan, daha fazla iş yeri ve konut demektir. Son yıllarda yaşanan konut artışından dolayı merkezdeki mahallelerimizde boş parsel bulunmamaktadır. Yeni yapılan konutlar genellikle kentimizin boş alanı olan güney bölgesinde yoğunluk göstermektedir. Kentimizin güneyi alüvyonlu saha olup, yer altı su seviyesi yüzeye yakındır. Bu zemin koşulları, oturma problemi, deprem esnasında ise sıvılaşma problemlerine sebebiyet verebilmektedir ‘Deprem öldürmez bina öldürür’ diye bir gerçek var.


Mevcut yapıların depreme dayanıklılığı konusunda endişelerimiz var. Aydın için en büyük korkumuz deprem. İlimiz birinci derece deprem bölgesi olduğu için her an depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Yeni acıların yaşanmaması olarak Efeler Belediyesi olarak hassasiyetle çalışmaktayız. Amacımız daha yaşanılır bir Aydın’a hizmet etmek” diye konuştu.


Moderatörlüğünü Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç Dr. Selman Sağlam’ın yaptığı panelde, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bahadır Sadık Bakır, Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nihat Sinan Işık ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ferhat Özçep sunumları ile katılımcıları bilgilendirdi.Mücadele Gazetesi