Aydın'daki Hacı Ali Ağa Camisi'nin restorasyonu tamamlandı!

Aydın'daki Hacı Ali Ağa Camisi'nin restorasyonu tamamlandı! Aydın'daki Hacı Ali Ağa Camisi'nin restorasyonu tamamlandı!

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan 429 yıllık Hacı Ali Ağa Camisi, gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı.


Aydın Karacasu'daki 429 yıllık Hacı Ali Ağa Camisi, restorasyondan sonra ibadete açıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yaylalı Mahallesi Tavas Caddesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlanan Hacı Ali Ağa Camisi'nin ibadete açılması dolayısıyla Buharkent İlçe Müftüsü Mehmet Karatuğ tarafından cuma namazı öncesinde dua edildi.

Karatuğ, restorasyonun çok güzel yapıldığını dile getirerek, emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Cami hakkında Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü sanat tarihçisi Hüseyin Yıldırım, caminin bölgenin en değerli ve güzel ibadethanelerinden olduğunu, kitabelerden yola çıkarak 1591'de yapıldığının tahmin edildiğini dile getirdi.

Yıldırım, camide 2018'de başlayan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını dile getirerek şöyle konuştu:

"Caminin 4 kitabesi mevcuttur. En eskisi olan kuzeydeki çeşmenin üzerindeki kitabeye göre caminin 1591 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Çeşitli dönemlerde deprem ya da doğal afetlerden kaynaklı oluşan hasarlar onarılmıştır. Cami Hacı Mollazade Vakfına bağlı bir camidir. En önemli özelliği içindeki nebati ve geometri süslemeleridir. 19. yüzyılda cami tekrar onarım geçirdiği için o dönemin en önemli özelliklerine göre tekrar inşa edilmiş ve bu halini almıştır."