Ayhan Gider: Çanakkale'de imar artışına izin vermeyeceğiz!

Ayhan Gider: Çanakkale'de imar artışına izin vermeyeceğiz! Ayhan Gider: Çanakkale'de imar artışına izin vermeyeceğiz!

Çanakkale'yi sıkışmış yapıdan kurtarmak istediklerini söyleyen AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, özellikle kent merkezine yeni konut alanları yapılmasını düşünmediklerini belirtti.AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, Çanakkale'yi sıkışmış yapıdan kurtarmak istediklerini söyleyerek, özellikle kent merkezine yeni konut alanları yapılmasını düşünmediklerini kaydetti.

Boğaz Gazetesi'nden Gizem Tuğçe Bayhan'ın haberine göre, AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, 'Bizim, bu sıkışıklığı bir an önce gidermemiz lazım. Ben, özellikle kent merkezinde mevcuttan bir santim dahi imar artışı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Hatta, kent merkezindeki bir çok alanı yeşil alan, nefes alanı olarak düzenleyeceğiz. Kordon boyunu, yürürken keyif alacağınız bir düzenleme ile 6,5 kilometreye çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde kenttee görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Gider, Çanakkale'de, gazetecilik sektörünün bir çok ile göre daha büyük olduğunu söyledi. Gider, "İnşallah bugün yapılan tartışmalar, yapılan konuşmalar başta yerel basın olmak üzere basının sorunlarının masaya yatırılmasına vesile olur, şu anda içinde bulunmuş olduğunuz zor durumun da çözümü olur diye ümit ediyorum. Basının, Çanakkale içinde ne kadar büyük bir sektör olduğunu bu sabah gördük. Çanakkale'de bu anlamda diğer taşra illere göre çok daha ileri konumda olduğunu ben biliyorum" açıklamasında bulundu.

Çanakkale yerel basının sorunlarının çözümü için çalıştay yapılmasının gerekliliğini anlatan Belediye Başkan adayı Ayhan Gider; “Çanakkale yerel basının sorunları olduğunun farkındayız. Bu sorunları çözebilmek için 3-4 gün sürecek bir çalıştay düzenleyerek neler yapılmalı konusunda görüşmemiz gerekiyor. Çünkü basının sorunlarını en iyi bu sektörün temsilcileri olarak sizler biliyorsunuz. Bu sorunların çözümü için hep birlikte oturup konuşmalıyız” dedi.

“ÇANAKKALE’Yİ RAHATLATACAĞIZ” 

Çanakkale’nin sıkışık kent görünümünden bir an önce kurtulması gerektiğini belirten Gider, "130 bin nüfuslu bir ilde trafik sıkışmaz arkadaşlar. Burası metropol değil. Burası yeni yeni büyüyen, 130 bin nüfuslu İstanbul’un bir sokağı gibi düşünün. Burada trafik sıkışmaz, sıkışamaz. Böyle bir özgürlüğü olamaz. Birilerinin bu trafiği sıkıştırıyor olması gerekir. Otopark sorununu çözmeyerek, toplu ulaşım sorununu çözmeyerek, parsel artıklarına bile katlar vererek bu sorunu artırıyor olması gerekir ki; biz bu sorunu yaşayabilelim. Çanakkale’de 31 Mart seçimlerinde Çanakkale halkına en büyük iddiamız Çanakkale’yi rahatlatacağımızdır. Biz Çanakkale’yi yürüyerek, bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz. Bunun dışındaki sorunlar zaten çözülür ama önce insanları burada rahat yaşatabilmemiz lazım” ifadelerini kullandı. 

“BİR SANTİM DAHİ İMAR ARTIŞI VERMEYECEĞİZ”

 Seçimi kazanmaları durumunda, Çanakkale’nin gelişim aksları için hemen bir çalışma başlatacağını belirten Gider, şu ifadeleri kullandı: “Mevcut yerleşim yerinde, mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı vermeyeceğiz. Bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim, bu benim halka taahhüdümdür. İntepe’den Özbek ovasına kadar bir alanda geniş bant sınırımız var. Belediyeyi aldığımız gibi çok acele bir şekilde imar planlarını genişleteceğiz ve nüfus 200 bin olduğu zaman hangi bölgede yapılaşma başlayacak, 400 bin olduğu zaman nerede yapılaşma başlayacak bunların hepsini şimdiden belirleyeceğiz. Bunun faydası ne olacak? Yarın bir arazi sahibi belediye başkanı bende olsam başkası da olsa bizim önümüzden geçmek zorunda kalmayacaklar. Devletler, belediyeler böyle idare edilebilirse adildir, böyle idare edilebilirse verimlidir. Gelişme aksını seçildiğimiz gibi bu şekilde çalışma hazırlayarak kamuoyu ile paylaşacağız.”

KORDONBOYUNU, KEPEZ'E KADAR UZAYACAK 

Mevcut kordonun daha da uzatılacağını belirten Gider, "Şu an arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz, nefes alan, insanların gönüllerince, diledikleri gibi yaşayabilecekleri bir Çanakkale hedefliyoruz. Kordonboyunu, Kepez'e kadar uzatma projemiz var. Araçlar için değil sadece yaya ve bisikletlerin kullanabileceği, 6 kilometrenin üzerinde bir kordon. Üstelik sadece yürüyüş değil, yürürken keyif alacağınız eklentilerle dolu, Çanakkale'ye yakışır bir alan olacak" dedi.