Bağcılar'da kentsel dönüşüm mağduriyeti!

Bağcılar'da kentsel dönüşüm mağduriyeti!İstanbul Bağcılar'da başlatılan kentsel dönüşüm Asburçaklar Sitesi sakinlerini mağduriyete uğrattı. Binalarının güvenirliğinden endişe eden site sakinleri daha güvenli binalarda yaşamak isterken hukuksuz anlaşmalarla mağdur oldu. 


İstanbul Bağcılar'da başlatılan kentsel dönüşüm Asburçaklar Sitesi sakinlerini mağduriyete uğrattı. Binalarının güvenirliğinden endişe eden site sakinleri daha güvenli binalarda yaşamak isterken hukuksuz anlaşmalarla mağdur oldu. 

BirGün'den Dilara Şimşek'in haberine göre; 11 bloklu sitelerindeki ev sahiplerinin 3’te 2 çoğunluğunun rızası olmadan kentsel dönüşüme başlandığını belirten site sakinleri yaklaşık 3 senedir hakları için mücadele ediyor.

Bağcılar

Mağduriyetlerini duyurmak için Bağcılar Adaletli Kentsel Dönüşüm İsteyen Hak Sahipleri Derneği’ni kuran Musa Akça, evleri tahliye etmeleri için 1 Nisan’a kadar kendilerine süre tanındığını dile getirdi. Ekiplerin dün evlerin elektriklerini kesmek için geldiğini söyleyen Akça, “Elektriğimizi, doğal gazımızı kesmesinler diye nöbet tutuyoruz artık. Dün elektrik kesilmesine izin vermedik o yüzden 1 Nisan’a kadar evleri boşaltmamız için müsaade ettiler. Ancak nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Evlerimizin çürük olduğunu biliyoruz ama bu soğukta, pandemide nereye gideceğiz? Hiçbir yardım yapılmıyor, destek yok” şeklinde konuştu.

FİKİRTEPE GİBİ OLMASIN

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm mağdurları gibi olmak istemediklerini ifade eden Akça, şunları söyledi:

“Herkes eşyalarını topladı gidecek bir yer arıyor. Biz gidersek tekrar bu evlerimize döneceğimizin garantisi yok. Açıkta kalacağız. Durumumuz belli, kiralık ev bulamıyoruz. Başımı sokacağım 40 yıllık bir bina buldum, 26 yıllık çürük bir binadan çıkıp başka bir çürük binaya geçmek zorundayım. Ayın 1’inden sonra sokakta kalacağız. İnsanlar bu soğukta, pandemide dışarda kalacak.”

Kentsel dönüşüm Bağcılar'da yaşam talebini artırdı!