Bakan Sarı: Sur'a yerel mimari şart!

Bakan Sarı: Sur'a yerel mimari şart! Bakan Sarı: Sur'a yerel mimari şart!

"Sur'da TOKİ mantığıyla yenileme olmayacak" diyen Bakan Fatma Güldemet Sarı kaynak için farklı bütçeleri gösterdi. Bakan Sarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin soruları cevaplandırdı."Sur'da  TOKİ  mantığıyla yenileme olmayacak" diyen Bakan Sarı kaynak için farklı bütçeleri gösterdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Sur'u ayağa kaldırmak için yapılacak çalışmada TOKİ mantığıyla hareket edilmeyeceğini vurguladı. Bakanlığın 2016 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda soruları cevaplandıran Sarı, şunları kaydetti:


İMARDA SONA GELİNDİ


İmar yönetmeliğiyle ilgili her bölgeden il, ilçe, büyükşehir belediye yetkilileri, akademisyen ve STK'lardan 100 kişilik komisyon oluşturuldu. Komisyonun yeni yönetmelikle ilgili yaptığı çalışmalarda sona gelindi. Sade, net, anlaşılır ve bölgesel farklılıkları gözeten bir yönetmelik için çalışıyoruz. 


TOKİ MANTIĞI OLMAYACAK


Suriçi bölgesi kentsel sit alanı ilan edildi. Buradaki yapılar, yöresel mimarinin benzeri şeklinde yapılacak. TOKİ, hiçbir şekilde TOKİ projesi mantığında yapılanmaya gitmeyecek. Suriçi'ndeki yapılaşmanın bir devamı şeklinde oradaki bölgede kentsel sit alanı olan yerde koruma imar planı çerçevesinde bir düzenleme yapılacak. 


ÖDENEK ARTIYOR


Tespit çalışmaları tamamen sonuçlandığı zaman ihtiyaç duyulan kaynak tam anlamıyla ortaya çıkacak. Ödenek ihtiyacı devletimizin farklı bütçe tertiplerinden ödenek artırmak suretiyle karşılanacak. Tespit çalışmalarımızı Silopi'de yaptık, bunlar üzerine de gerekli devam eden kaynak ve maliyet tespiti yapılıyor. 


Sabah