02 / 07 / 2022

Bakanlık müteahhitlik sektörü için TMB ile birlikte hareket edecek!

Bakanlık müteahhitlik sektörü için TMB ile birlikte hareket edecek!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci̇, müteahhitlik sektörünün yurt içi ve dışında güçlenebilmesi için TMB ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci̇, "Eximbank, şu anki yapısıyla ve imkanlarıyla, her ne kadar 15 milyar dolar civarında bir kaynakla 35 milyar dolar civarındaki kredi alanını yararlandırabilir olsa da bu yeterli değildir. Bunu, yeni anlayışla 100 milyar dolarları konuşabildiğimiz alana doğru hep beraber götüreceğiz." dedi. 


Zeybekci, Türki̇ye Müteahhi̇tler Bi̇rli̇ği̇ (TMB) Başkanı Mi̇that Yeni̇gün ve yöneti̇m kurulu üyeleri̇ni̇ Bakanlık'ta kabul etti.


Yeni dönemde Eximbank'ın tekrar Ekonomi Bakanlığının sorumluluk alanına girdiğini hatırlatan Zeybekci, "Eximbank, şu anki yapısıyla ve imkanlarıyla, her ne kadar 15 milyar dolar civarında bir kaynakla 35 milyar dolar civarındaki kredi alanını yararlandırabilir olsa da bu yeterli değildir. Bunu, yeni anlayışla 100 milyar dolarları konuşabildiğimiz alana doğru hep beraber götüreceğiz." diye konuştu. 


Zeybekci, müteahhitlik sektörünün yurt içi ve dışında güçlenebilmesi için TMB ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.


Yenigün ise Rusya, Irak ve Libya pazarlarının kapanmasından sonra kapasitelerinin yüzde 35'ini kaybettiklerine dikkati çekerek, hükümetin de desteğiyle söz konusu açığı başka pazarlar aracılığıyla kapatmayı umduklarını dile getirdi.


AA
Haber Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....Uluslararası ambargonun kalkmasının ardından İran’la ticari ilişkileri geliştirmeye odaklanan Türkiye, bu ülkeye 5 ticaret müşaviri gönderiyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni dönemde İran’a özel önem vereceklerini söyledi. Zeybekci, İran’a 5 ticaret müşaviri gönderip 5 de yerel elemanla ülkeye konuşlanacaklarını belirtti. Zeybekci, İran’ın petrol rafinerilerinin teknolojik olarak eskidiğini ve bunların yenilenmesinde de görev almak istediklerini ifade etti.


‘YENİ FİNANSMAN MODELLERİ YOLDA’

Zeybekci, görevine yeniden gelmesi nedeniyle önceki gün kendisini ziyaret eden Türk Müteahhitler Birliği heyeti ile görüştü. Edinilen bilgilere göre, müteahhitler, Bakan Zeybekci’ye özellikle, Rusya, Irak ve Libya ile ilişkilerin durumunu sordu. Bu ülkelere dönük bir gelişme olmadığını kaydeden Zeybekci ise özellikle İran’a yoğunlaşılacağını kaydetti. Zeybekci, yeni dönemde İran ve Rusya’nın Karma Ekonomik Komisyon (KEK) eşbaşkanlığının kendisinde olacağına dikkat çekti. Zeybekci, Eximbank’ın da yeni finansman modelleri ile devreye sokulacağının altını çizerek bankanın bir sigorta şirketi gibi destek olacağını bildirdi.


'İNŞAAT DIŞINDA DA İŞ YAPALIM'

Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ziyaret ettiği Afrika pazarı da gündeme geldi. Müteahhitler, bu ülkelerde sadece müteahhit olarak görünmek istemediklerini, diğer alanlara da girmek istediklerini ifade etti. Müteahhitler, o ülkelerde, turizm, enerji ve tarım gibi alanlardaki potansiyele de dikkat çekerek “İnşaat dışında da iş yapalım” dediler.Habertürk