Balıkesir Çayderesi Rekreasyon Alanı'nın temeli atıldı!

Balıkesir Çayderesi Rekreasyon Alanı'nın temeli atıldı! Balıkesir Çayderesi Rekreasyon Alanı'nın temeli atıldı!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin dev projelerinden Çayderesi rekreasyon alanının temeli atıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur yaptığı açıklamada, “Bu proje Balıkesir’i Türkiye’nin yıldızı yapacak” dedi


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin dev projelerinden Çayderesi rekreasyon alanının temeli atıldı. Şehrin ortasından geçen Çayderesi'nde gondolların yüzeceğini, vatandaşların balık avlayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Balıkesir için hayal edip gerçekleştiriyoruz. Bu projemiz, Balıkesir'i Türkiye'nin yıldızı yapacak" dedi. 


310 bin metrekare

Çayderesi rekreasyon alanının 310 bin metrekare alanda inşa edileceğini, belirten Başkan Uğur, bunun Balıkesir'in en büyük rekreasyon alanı olacağını bildirdi. Uğur, "Projede, fuar ve kongre merkezi, çocuk köyü, eğlence kompleksi binası, sergi binası, ticari binalar, koşu parkuru, çocuk oyun alanı, fitness alanı, seyir havuzu ve skate park yer alacak. Balıkesir cazibe merkezi haline gelecek. Artık İzmir, Manisa, Bursa gibi illerden alış veriş yapmak ve eğlenmek için Balıkesir tercih edilecek" diye konuştu. Projede yer alan kongre merkezinin kentin her türlü sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacağını belirten Uğur, "Kongre merkezini Güney Marmara Kalkınma Ajansı'ndan destek alarak yapıyoruz. 14 milyon 800 bin liraya mal olacak. Devam eden çocuk köyü projemiz de ilginç. Türkiye'nin en büyük şişirme domunun yer alacağı eğlence merkezi de ilgi çekecek. Eylül sonunda açacağımız bu merkez, Tubby Jump ile beraber 8 milyon liraya mal oluyor" diye konuştu. Çayderesi Rekreasyon Alanı'nın içerisindeki yatırımların tutarının 81 milyon lira olduğunu dile getiren Başkan Uğur, rekreasyon alanının tamamının 260 dönüm olduğunu bildirdi. Buradaki sebze halini Kesirven Mahallesi yolu üzerinde 240 bin metrekarelik alanda inşa edilen modern bir komplekse taşıyacaklarını da bildiren Uğur, Çayderesi boyunda yer alan keresteci, marangoz ve mobilyacı esnafın da Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınacağını dile getirdi.

Çayderesi rekreasyon alanından Çamlıktepe'ye teleferikle çıkılacağını da belirten Başkan Ahmet Edip Uğur, "2 bin 500 metre teleferik hattı olacak. Çamlıktepe'ye Balıkesir'in simgesi olacak 33 metre yükseklikte hilal minareli cami yapacağız. Gece gündüz her saat Balıkesir'in her yerinden görülecek. TÜBİTAK Bilim Merkezi'ni de burada yapacağız. TÜBİTAK ile protokol imzaladık. Binayı biz, yapacağız içini TÜBİTAK yapacak. TÜBİTAK bunun için 20 milyon lira ayırdı. Bu bilim merkezinde rüzgar, güneş enerjisi, biogazdan elde edilecek enerji ile ilgili gençlerimize hizmet verecek. Teleferiğin ayaklarının tespiti yapıldı. Büyükşehir durmuyor çalışıyoruz. Balıkesir'i dünya markası yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi