02 / 07 / 2022

Bank of China, Türkiye'nin altyapısına talip!

Bank of China, Türkiye'nin altyapısına talip!

Bank of China'nın Türkiye iştirakinin Genel Müdürü Li, Çin’in, Türkiye’deki altyapı yatırımlarının finansmanına talip olduklarını belirterek, "BOC, Türkiye'deki altyapı projelerinin finansmanını sağlayarak köprü görevi görmek istiyor" dedi. 

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Dünyanın önde gelen finans ve bankacılık devlerinden Bank of China'nın (BOC) Türkiye iştirakinin Genel Müdürü Ruojie Li, Çin’in, Bir Kuşak, Bir Yol girişiminde en önemli ülkelerden olan Türkiye’deki altyapı yatırımlarının finansmanına talip olduklarını açıkladı.


Bankanın yatırım stratejisi, Türkiye ve küresel ekonominin görünümüne ilişkin değerlendirmeler yapan Li, BOC'un Türkiye'deki uzun vadeli varlığının sadece Türk ekonomisini değil, aynı zamanda girişimin bir parçası olan diğer ülkelerin ekonomilerini de destekleyeceğine inandıklarını söyledi.

Yatırım kararında İpek Yolu etkisi

Çin'in "Bir Kuşak, Bir Yol" girişiminin Türkiye'ye yatırım kararı almalarında en önemli etken olduğunu söyleyen Li konuyla ilgili olarak, "Çin, Türkiye'nin ikinci büyük ticaret ortağıdır. Çin ile Türkiye arasındaki ikili ticaret, yatırım hacmi ve diplomatik ilişkilerin son yıllarda iki hükümetin büyük çabalarıyla kademeli olarak artmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. BOC'nin Türkiye operasyonlarına hazırlanması, Çin ve Türk hükümetleri tarafından memnuniyetle karşılandı ve teşvik edildi. Genç bir nüfusa sahip olmak, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda giderek büyüyen bir ekonomiye sahip olacağı anlamına geliyor. Bir banka için büyüyen bir ekonomi, iş fırsatları için doğru yerdir" diye konuştu.


Bankacılık izni öncesi 2,5 milyar dolarlık finansman

"BOC, küresel ağını ve finansal gücünü kullanarak Türkiye'nin büyümesine katkıda bulunmak için burada” diye konuşan Li, "Bankacılık iznini almadan önce bile, 2011-2016 arasında, BOC grubu Türkiye'de yerel projeler ve kurumsal müşteriler için 2,5 milyar dolarlık bir finans sağladı. BOC'nin Türkiye'de operasyonları, yerel bankacılık sektörüne benzersiz hizmet ve ürünler sunarak, söz konusu sektörü çok daha çeşitlendirecek ve dinamik hale getirecek" dedi.


"Türkiye'deki varlıklarımızı artırabiliriz"


Türkiye'de sıfırdan bir banka kurarak faaliyet göstermeyi tercih ettiklerini belirten Li, bankanın kredi risk yönetimi kuralları çerçevesinde Türkiye'deki kredi portföyünü hızlı ve sağlıklı bir şekilde artırmak için agresif bir plana sahip olduklarını açıkladı. Li, doğru birleşme ve devralmalar yoluyla Türkiye'deki varlıklarını artırma seçeneğinden vazgeçmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Ruojie Li, Çin’in, "Bir Kuşak, Bir Yol" girişimin bir parçası olan ülkelerdeki enerji, telekomünikasyon, demir yolu ve limanlar gibi altyapı yatırımlarını finanse etmek istediğini söylledi.


Li, Türkiye ekonomisinin ve paydaşlarının şoklara karşı oldukça dirençli olduğunu, ülkede üretim ve ekonomik faaliyetlerin sürekliliğini gözlemlediklerini söyleyerek, küresel piyasalara ve Türkiye ekonomisinin yapısına bağlı olarak, son yıllarda Türkiye ekonomisinde bir miktar dalgalanma olduğunu söyledi. Li, artan nüfusun tüketim kapasitesinin ve devam eden ekonomik reformların, gelecek 10 yılda ekonomik büyümeyi destekleyeceğini düşündüklerini söyledi.

Çin sermayeli yerleşik Türk bankası

Geçen yılı BOC olarak Türkiye'deki operasyonlarını hazırlamak için geçirdiklerini belirten Li, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aralık 2016'da gerekli sermaye şartı olan 300 milyon dolar sermayemizi getirdik. Ocak 2017'de şirketimizin tescilini yaptırdık. Faaliyet için hazırlıkarımızı tamamladıktan sonra BDDK'ya faaliyet izni başvurusunda bulunduk ve geçen ay bunu da aldık. Bu yıl da, Türkiye'de müşterilerine hizmet veren ve Türkiye ile Çin'i birbirine daha çok yaklaştıran Çin sermayeli yerleşik bir Türk bankası olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz.”