Başbakan Erdoğan Katar'da büyükelçilik binasının açılışını yaptı!

Başbakan Erdoğan Katar'da büyükelçilik binasının açılışını yaptı! Başbakan Erdoğan Katar'da büyükelçilik binasının açılışını yaptı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar' da Türkiye Büyükelçiliği' nin yeni hizmet binasının açılış törenindeki konuşmasında, binanın arzu ettiği mimaride inşa edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti....
Binayı inşası sırasında gezdiğini şimdi ise açılışını gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, "Türkiye Katar ilişkileri gerçekten çok yüksek düzeyde, karşılıklı ziyaretlerle farklı bir konuma doğru geliyor" diye konuştu.


Bu dostluk ve kardeşliğin karşılıklı yatırımlarla artarak devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, iki ülkenin 500 yıllık ortak bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. İki ülkenin 1972'de resmi olarak birbirini tanıdığını, 1979'da ise karşılıklı büyükelçiliklerin açıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:


"Katar ile bizim farklı bir özelliğimiz var. Bölgesel ve uluslararası konularda örtüşen düşüncelere sahibiz. Bölgemizin gerçekten bir barış havzası olması için elimizden gelen bütün gayreti el birliğiyle Katar ile yürütüyoruz. Gerek Türkiye gerekse Katar, kriz bölgesinde istikrarlı büyümelerini devam ettiriyor. Beşeri kalkınmalarında farklı bir yer edinmiş durumdalar. Son yıllarda küresel ekonomide yaşanan tüm kırılmalara rağmen bu iki ülke hakikaten konumunu, durumunu korumuştur. Türk şirketlerinin özellikle inşaat sektörü olmak üzere Katar'da üstlendiği görevler bizler içinde takdire şayandır. 60 kadar şirketimizin Katar'da bulunması bizler açısından mutluluk vericidir. Bunlardan sadece 35'inin bugüne kadar Katar'da üstlenmiş oldukları projelerin toplam tutarı 12 milyar dolara ulaşmıştır."


Katarlı turist sayısındaki artış


İki ülke arasındaki insani ve kültürel ilişkilerin de her geçen gün artmaya devam ettiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye'yi ziyaret eden Katarlı turist sayısının 2011'de 7 bin 600 olduğunu, bu rakamın 2012'de yüzde 85 artarak 14 bine yükseldiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, "Biz de Katarlı kardeşlerimizin ülkemize olan ilgisini karşılıksız bırakmıyoruz. En kısa zamanda burada da bir Yunus Emre Kültür Merkezi kurmak suretiyle bunu perçinlemek istiyoruz" diye konuştu. 


Yeni büyükelçilik binasının da çok büyük bir işlev göreceğine yönelik inancını belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:


"Bu kapı, kendi vatandaşlarımıza da tüm Katar'da hizmet gören başta büyükelçiler olmak üzere farklı ülkelerin insanlarına açıktır. Burayı ikinci eviniz olarak görebilirsiniz. Çünkü bütün bu mekanlar barışın işaretçisi olarak kurulmaktadır. Büyükelçiliğimiz tüm imkanlarıyla kendilerinin hizmetinde olacaktır. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak geleceğe yürüyeceğiz. Katar'daki mevcudiyetimizi daha da güçlendirerek devam ettireceğimize inanıyorum. Özellikle 12 bin 400 metrekarelik böyle bir alanı bizlere tahsis eden Katar yönetimine, değerli emire şahsım ve milletim adına çok teşekkür ediyorum."


Makası vermedi


Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından kurdeleyi keserek yeni büyükelçilik binasının açılışını gerçekleştirdi. Bir görevlinin elindeki makası alma girişimi üzerine Erdoğan, "Hayır vermem. Ben böyle, bu tür açılışlarda makası alır müzeme koyarım" diyerek makası korumalarından birine teslim etti. Açılışın ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler büyükelçilik binasını gezdi.


Eski Katar Emiri Şeyh Hamad ile görüştü


Başbakan Erdoğan, Doha temasları kapsamında, eski Katar Emiri Şeyh Hamad'ı El Vacba Sarayı'da ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.


AA