Batman'da kaçak yapılar tek tek yıkılıyor!

Batman'da kaçak yapılar tek tek yıkılıyor!İmar barışı uygulamasının yürürlüğe girmesiyle Batman'ın bazı bölgelerinde yeni ve kaçak yapıların sayısı arttı. Belediye ekipleri ise ruhsatsız yapıları bir bir yıkıyor.


24 Haziran seçimlerinden önce çıkarılan ‘imar affı’ ile şehrin bazı bölgelerinde binaların üzerine yeni ve kaçak yapıların yapılması, Belediye’yi harekete geçirmişti. Kaçak ekipleri son günlerde o yapıları bir bir yıkıyor. İşte Batman Çağdaş Gazetesi'nden Arif Arslan'ın haberi...

Yeni imar alanlarının genişlemesini bekleyen inşaat sektöründeki firmalar var. Batman-Hasankeyf karayolu çevresindeki bölgenin yanı sıra Aydınkonak çevresinde de bazı alanların imara açılması bekleniyor.

KAÇAK YAPILARA İZİN YOK

Geçenlerde Belediye Başkanvekili Ertuğ Şevket Aksoy, imar ekiplerince kent merkezinde tespit edilen 130’u aşkın kaçak binanın yıktırılacağını açıklamıştı. O yapılar şu günlerde bir bir yıkılıyor. Önce gelişen modern semtlere aday olan Tilmerç çevresindeki kaçak binalar yıktırıldı. Önceki akşam da Turgut Özal bulvarında bir düğün salonunun bahçesinden kaldırama taşan büfeden, yine kaldırımın yarısına konan bir cafe uzantısı yıktırıldı. Belediye ekipleri, bazı esnaflar incinmesin diye yıkım çalışmaları daha çok gece yapıyor. 24 Haziran seçimlerinden önce çıkarılan imar affıyla bazı fırsatçılar, binaların üzerine yeni ve kaçak katlar çıkmıştı. Bunları bir bir tespit eden Belediye İmar İşleri ekipleri, 130 yapının bir bölümünde yıkım çalışmalarını tamamladı.

YEREL YÖNETİM GÖZ YUMMADI

Bazı belediyeler özellikle belediye başkanları kendilerinin bu süreçte hiçbir yetkililerinin olmadığını gerekçe göstererek bu yapılaşmaya maalesef göz yumdu. Fakat Batman Belediyesi bu kaçak yapılaşmaya seyirci kalmadı. İmar affı için tanınan süre 31 Aralık’a uzatıldıktan sonra birileri kaçak kat inşaatına yönelmeye cesaret edemedi Batman’da. Bu konuda Belediye Başkanvekili Ertuğ Şevket Aksoy’un tavrı net. Bu yaklaşımı bilenler kaçak yapılaşmadan uzak duruyor. Tüm uyarılara rağmen kaçak yapılaşmaya gidenler de yok değil…
Fırsatçılara Belediye nefes aldırmıyor… Bizden hatırlatması.

YENİ İMAR ALANLARI

Kentsel dönüşüm projesi bu şehirde geciktikçe haklı olarak inşaat sektöründeki müteahhitlerin gözü yeni imar alanlarına çevrildi. Daha çok kuzey bölgesine yığılan yeni yapılaşmanın biraz da Doğu ve Güney bölgelerine yönelmesi için yeni imar alanları şekillenmeye başlandı. Şehirde geri kalan semtleri yeni ‘cazibe merkezi’ haline getirilmek için Güney çevre yoluna yeni yatırımlar kaydırıldı. 15 Bin kişilik stadın da içinde yer aldığı 100 milyon TL’lik spor kompleksi projesi hayata geçirildi. O bölgeye çağrı merkezi binası da yapıldı. Şimdi de sırada o bölgede daha önce yapılması kararlaştıran 500 yatak kapasiteli yeni hastane projesi var.

GÖZLER AYDINKONAK ÇEVRESİNDE

İnşaat sektöründeki bazı firmalar uzun bir süre ‘Hava mania’ sorunun aşılmaması nedeniyle Batı illerine yönelmişti. Hava manianın yüzde 70’lik bölümüne Belediye’nin izin vermesiyle son günlerde inşaat sektöründe azda olsa bir kıpırdama söz konusu. Aydınkonak çevresinde de yeni yapılaşmaya doğru bir çalışma var. Kentin Doğu tarafının imara açıldığı şu günlerde şehrin estetiği içinde yeni şehrin bir alana sıkışmaması yönünde de yeni imar alanları yapılaşmaya açılmasında yarar var. Tarım arazilerin korunarak zemini sağlam bölgelerin imara açılması dört gözle bekliyor inşaat sektörü. Kısacası şehrin yenilenmesi ve modern semtlerin kentte kazandırmasının yolu kentsel dönüşümden geçer.