BAUCON YAPEX 2007 açıldı

BAUCON YAPEX 2007 açıldıAvrupa'da marka olmaya çalışan 15. Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri ve Yapı Yenileme Fuarı 'BAUCON YAPEX 2007 Fuarı' açıldı.


 

Akdeniz Tanıtım Şirketi tarafından ANFAŞ Expo Center'da düzenlenen fuarın açılışında konuşan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, yapı veya inşaat sektörünün son iki yıldır Türkiye ekonomisini taşıyan sektör olduğunu, fakat son zamanda yapı sektöründe de hız kesilmesi yaşandığını bildirdi. Yeni inşaatların 2007'de, geçen yıla göre Türkiye genelinde yüzde 10 seviyesine gerilediğini, Antalya'daki belediyelerden alınan inşaat ruhsatlarının sayısında ise daha fazla gerileme olduğunu belirten Özgen, şunları kaydetti:

"Bu yıl önce seçimler, yüksek faiz ve belirsizlik insanların yatırım ve borçlanma kararlarını erteledi. Konut kredilerinin milli gelire oranı yüzde 6-7'lerde kalmıştır. Bu durum daha bir süre devam edecektir. Yapı sektöründe bütün dünya sorun yaşamaktadır. Amerika ve Avrupa'ya göre Türkiye'de büyük bir fiyat şişkinliği sorunu yoktur. Subprime (düşük gelirlilerin kredilendirilmesi) kredi riski vardır. bu nedenle sektörün geleceği olumludur. Ancak, artık her sektörde olduğu gibi, yapı

sektöründe de önemli olan üretmek değil, pazarlamaktır. Yabancılara konut satışı olsun, modern yapı marketlerin ortaya çıkması olsun, pazarlama ile ilgili kısımda, iyi örneklere rağmen halen geri durumdayız. Arzu ettiğimiz gelişmenin gerisindeyiz. Bu nedenle yerli ve yabancı talebe uygun üretim yapmak ve bu üretimi pazarlamak zorunludur."

Türkiye'de inşaat sektörünün en başıboş sektörlerden biri olduğunu anlatan Özgen, sektörde iş yapmanın bir kontrolü ve bir ölçüsü olmadığını sözlerine ekledi.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık da, Antalya fuarlarının her geçen gün büyüdüğünü, ülke ve bölge ekonomisine önemli katkı yaptığını kaydetti. Çalık, "Antalya fuarlarını daha da geliştireceğiz, büyüteceğiz. Fuar sayımızı artıracağız. 2008 yılında Akdeniz İş Görüşmeleri adı altında Türkiye'deki KOBİ'leri buluşturacağız. ANFAŞ'ı kültür ve sanat merkezi yapmak istiyoruz. Bunun için de gerekli çalışmalar sürdürülüyor. Fuarcılıkta hem marka olacağız hem de sanat merkezi haline geleceğiz" dedi.

350'den fazla firmanın katıldığı fuarda, inşaat ve yapı sektöründe yeni gelişmeler, teknolojiler, yeni ürünler tanıtılıyor. 40 bin profesyonel ziyaretçinin katılmasının hedeflendiği fuar 28 Ekim tarihinde kapanacak.

Fuarda ayrıca, yarın Kalekim firması tarafından boya sektörüyle ilgili seminer verilecek. 27 Ekim tarihinde ise Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından "Mimaride Bezeme-Mutfak, Hamam, Yaşam", Prof. Dr. Suphi Saatçi "Kerkük Mimarisinde Mutfak, Hamam, Yaşam" ile "Seramik-Banyo Teknolojileri Örnekleri" konulu seminerler düzenlenecek.