Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nün açılışı bir yıl erkene alındı!

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nün açılışı bir yıl erkene alındı!İzmir'de yaklaşık 3 milyar liraya mal olacak, Cumhuriyet tarihi boyunca kentte yapılan en büyük sağlık yatırımı olan ve 4 senede tamamlanması planlanan Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsünde açılış tarihi bir sene önceye çekildi.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre İzmir'in Bayraklı ilçesi üst kesiminde bulunan 618 bin 896 metrekarelik alanda hayata geçirilen Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsündeki çalışmalarda binalar hızla yükseliyor.

Tamamlandığında Türkiye'nin üçüncü büyükşehir hastanesi olma özelliğine sahip olacak kampüsle aynı zamanda Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in ise en büyük sağlık yatırımı hayata geçiriliyor. 5 hastaneyi barındıran ana bina dışında, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesiyle hizmet verecek olan kampüste fiziki gerçekleşme oranı yüzde 30'a yaklaştı.

6 bin kişi görev yapacak


Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü 420 poliklinik, 53 ameliyathane, 353 yoğun bakım yatağı, 857 tek kişilik ve 225 çift kişilik odalarıyla hastalarına 5 yıldızlı otel konforunda hizmet verecek. Günde 71 bin kişinin hizmet alacağı, heliport alanlarının yer aldığı hastanede toplam 6 bin kişi görev yapacak.

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü

Dev şehir hastanesinin yapım çalışmalarında 23 vinç kurulurken halen bin 500 işçi inşaatın bir an önce tamamlanması için 3 vardiya halinde 7 gün 24 saat ter döküyor.

Depreme dayanıklı olarak inşa edilen binalarda yaklaşık bin 302 deprem izolatörü kullanılırken hastanenin tükettiği enerjinin yüzde 30'unu kendisi üretmesi planlanıyor.

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nün hizmete girmesiyle kentin sağlıkta altın çağını yaşayacağını belirtti.

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü

"2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor" 

İnşaat sahasındaki çalışmaların planlandığından hızla sürdüğünü söyleyen Salnur, şu şekilde konuştu:

"15 gün önce fiziki gerçekleşme yüzde 20'lerdeyken şimdilerde ise bu oran yüzde 30'a yaklaştı. Kazı çalışmaları yüzde 91 gerçekleşme oranına ulaştı. Daha önce şehir hastanemizin 2021 yılı başında bitirilmesi planlanmıştı. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatlarıyla inşallah 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor."

Salnur, projenin tamamlanmasıyla kent genelinde nitelikli hasta yatağı sayısının 10 bine ulaşacağını belirtti.

Hem sağlık kampüsü hem de diğer hastane yatırımlarının hayata geçmesiyle İzmir'in sağlık turizmi konusunda gelirlerinin de artacağını dile getiren Salnur, dünyanın birçok ülkesinden gelen hastaların kentte şifa bulacağını de sözlerine ekledi.

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü