16 / 08 / 2022

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nün yüzde 90'ı tamamlandı!

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nün yüzde 90'ı tamamlandı!

Türkiye'nin 3'üncü büyük şehir hastanesi olacak İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nde sona yaklaşılıyor. Projenin inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı.Türkiye'nin 3'üncü büyük şehir hastanesi olacak  İzmir  Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü inşaatında kaba inşaat tamamlanıyor. İnşaatın tamamlanma oranı yüzde 90'a, fiziki tamamlanması ise yüzde 40 seviyelerine ulaştı.

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, yapımına 18 ay önce başlanan Ege Bölgesi ve İzmir'in en büyük sağlık yatırımı olan Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü 5 hastaneyi bünyesinde barındırıyor. 

2 bin 500 işçinin 7 gün 24 saat çalıştığı hastanenin inşaatı 720 milyon avroya mal olacak. Kampüs inşaatında 550 bin metreküp beton ile 775 bin ton demir kullanılırken, şehir hastanesinin ana kütlesine de 1302 deprem izolatörü yapıldı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımı olarak kayıtlara geçen projenin 2020 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Hastanenin içerisinde 347 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 51 ameliyathane ve 414 poliklinik yer alacak. 

İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "hayalim" dediği dev yatırımın inşaat alanındaki çalışmaların hızla sürdüğü kaydedildi. Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü inşaatının artık şehrin bir çok noktasından görülmeye başlandığını söyleyen Salnur, "Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinin kaba inşaatı tamamlandı. Yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanelerinin kaba inşaatı bir ay sonra tamamlanacak. Ana blokta ise çalışmaların 2 ayda tamamlanması planlanıyor. Kaba inşaatı tamamlanma oranı yüzde 90'larda, fiziki gerçekleşme ise yüzde 40 civarında. Allah'ın izniyle 2020 yılında projenin tamamlanıp, hizmete açılması planlanıyor. Kliniklerin oluşturulması konusunda şimdiden işin uzmanları hocalarımızla bir araya gelip çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

5 hastaneyi barındıran ana binanın içinde kadın doğum ve çocuk, onkoloji, kardiyovasküler cerrahi hastanelerinin yanı sıra tüp bebek, yanık ve kemik iliği nakil merkezlerinin de olacağını söyleyen Bediha Salnur, "Sadece Türkiye ve Ege Bölgesi değil, bölgemizde bulunan ülkelerin vatandaşları da buradan sağlık hizmeti alacak. Özellikle onkoloji ve organ nakli konusunda onlara hizmet vereceğiz. Günde ortalama 71 bin hasta dev yatırımdan faydalanacak." dedi.

İnşaatı zor bir zemin üzerinde yaptıklarını anlatan yüklenici firmanın koordinatörü Murat Pektaş ise "Çalışan sayımız her geçen gün artmakta. Kaba inşaatı 1-2 ay içinde tamamlayıp, montaj çalışmalarına başlayacağız. İnşaat alanından çıkardığımız kazı malzemesini yine çeşitli dolgularda kullandık. Bu arada hastanemizde yenilenebilir enerji sistemlerini kuracağız. Kullandığı enerjinin yüzde 30'unu kendisi üretecek." açıklamasında bulundu.