Beşiktaş'ta kiraların hızına yetişilemiyor

Beşiktaş'ta kiraların hızına yetişilemiyor Beşiktaş'ta kiraların hızına yetişilemiyor

Levent, Maslak, Mecidiyeköy, Taksim ve Eminönü gibi önemli merkezlere yakın ''kiralık konut cenneti'' Beşiktaş'ta kiraları en fazla etkileyen unsur üniversiteler... Özellikle fakültelerin açıldığı dönemde hareketlenen kiralık piyasasını, yazın da yeni evl

Beşiktaş; hem ofis ve iş yeri potansiyeli, ulaşım açısından çok merkezi bir noktada bulunması hem de çevre semtler hesaba katıldığında kiralık daire portföyünün geniş olmasıyla öne çıkıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) dışında çevredeki özel üniversitelerin de etkisiyle, bölgede kiraları etkileyen en önemli unsur, üniversite öğrencileri... Bu nedenle, öğrenciler bile zaman zaman gazetelere, internet sitelerine "oda arkadaşı", "daireye üçüncü-dördüncü ortak" gibi ilanlar verebiliyor. Ev sahipleri de, üç-dört öğrencinin ortak daire tutmak istemesi karşılığında emlakçıların ifadesiyle "fiyatı daha yukarı" çekebiliyor.

Neticede ev sahipleri bekarların veya öğrencilerin evelerine biraz daha hor davranacağını düşünüyor. Öğrenci başına kira, genelde 200-400 YTL aralığında değişiyor. Mesela; kirası bin YTL olan bir daireyi kiralayan üç öğrenci, aidat, telefon, elektrik gibi diğer sabit masraflarla birlikte aylık yaklaşık 350'şer YTL'yi gözden çıkarıyor. Yakacak, ulaşım, mutfak masrafları hariç bu tutar yüksek geldiğinde de, dördüncü hatta daire sahibinin 'olur'u ile beşinci ortak bile arandığı oluyor. Bu nedenle genelde eylül-ekim ve kasım aylarında Beşiktaş kira piyasası çok hareketli oluyor. Ancak, bu demek değil ki yılın diğer dönemlerinde hareketlilik yaşanmıyor...

Üniversiteliler el üstünde tutuluyor

Yaz döneminde İstanbul'da kalıp çalışmayı düşünen öğrenciler giden arkadaşlarının yerini doldurmak için yeni ortak arayışına girişebiliyor.. Veya, yurtlarda rahat edemeyen öğrenciler diğer arkadaşlarının 'özgür' yaşantısına özeniyor ve kiraya çıkmak istiyor. Bu da, kış ve ilkbahar aylarında da kiralık piyasasında etkisini gösteriyor. Mart-nisan aylarında bile önde gelen internet emlak sitelerinde yanlarına ortak arayan üniversitelilerin ilanlarına sık rastlanıyor.