30 / 06 / 2022

Bilişim Vadisi'nde ikinci etap inşaatı başladı!

Bilişim Vadisi'nde ikinci etap inşaatı başladı!

Türkiye'nin teknoloji üretme ve geliştirme üssü olarak planlanan Bilişim Vadisi’nin 200 bin metrekarelik kapalı alana sahip birinci etabı tamamlandı. İkinci etap inşaatı için çalışmalar başladı.Türkiye'nin teknoloji üretme ve geliştirme üssü olarak planlanan Bilişim Vadisi’nde şu ana kadar 74 teknoloji firması çalışmaya başladı. Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, yerli otomobilin tanıtımının sonra Bilişim Vadisi’nden ofis almak isteyen şirketlerin arttığını söyleyerek, “Dünya merkezi olmayan bir Ar-Ge anlayışına doğru gidiyor. Dolayısıyla biz bir merkez üssü olmayı kendimize hedef olarak koyuyoruz. Teknolojinin gelişeceği, gelişmekten öte bulunacağı ve aynı zamanda gelişmekten sonraki kısmında ticarileştiği bir teknolojik İpek Yolu’nu burada kurmak istiyoruz” dedi.

Yerli otomobil TOGG’u da bünyesinde bulunduran Türkiye’nin en büyük teknoloji üretim ve geliştirme üssü Bilişim Vadisi, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Toplam 3 milyon metrekarelik alanda 5 etap olarak kurulan Bilişim Vadisi’nin yapımı tamamlanan 200 bin metrekarelik kapalı alana sahip birinci etabında TOGG ile birlikte toplam 74 teknoloji firması faaliyette bulunuyor.

2011 yılında o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından fikri sunulan Bilişim Vadisi’nin inşası için çalışmalar 2015 yılında başladı. 2017 senesinin son çeyreğinde bünyesine firma kabulüne Bilişim Vadisi’nde, birinci etabın tamamlanmasından sonra ikinci etap inşaatı için çalışmalara başlandı.

Tüm etapları bitirildiğinde 100 bin personelin çalışabileceği Osmangazi Köprüsü’nün hemen yanında bulunan Bilişim Vadisi’nde, firmalar 7 gün 24 saat boyunca çalışabiliyor.

Tamamlanan birinci etapta yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı Bilişim Vadisi’nde, 5 etabın hepsi tamamlandığında 100 bin Ar-Ge personeli çalışmaya başlayacak. Bilişim Vadisi’nin teknoloji ihracatı hedefi ise yılda 8 milyar dolar olarak hedefleniyor. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyon projesi

Bilişim Vadisi’nin ortaya çıkış serüveninden bahseden Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, “Aslında Bilişim Vadisi 2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanı’nın dünyadaki 3 benzeri ile birlikte ilerlemesini istediği bir vizyon projesi olarak kuruldu. Bu projenin kuruluş amacındaki niteliklerden bir tanesi Amerika’daki Silikon Vadisi, Çin’deki Yapay Zeka Merkezi ve Rusya’daki Skolkova Teknopark gibi örneklerinden bir tanesi olması. Devasa bir kamu yatırımı olarak kurulmuş, 3 milyon metrekarenin üzerinde bir alanda planlanmış ve şu anda 200 bin metrekare kapalı alanda kurulmuş bir yapı. Buranın ilk temelleri 2015 yılında atıldı. 2017’nin son çeyreğinde açılışı gerçekleştirildi. İlk firmalarını o zaman almaya başladı.” şeklinde konuştu.

 

Savunma teknolojilerinde geldiğimiz noktayı sivil teknolojiler alanına da aktarmamız lazım

Yerli otomobil TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki önemini vurgulayan İbrahimcioğlu, "Burada yapılan projelerle de Bilişim Vadisi'nin isminden söz edildiğini söyleyebiliriz. Bizim birkaç hedefimizden bir tanesi, savunma teknolojilerinde Türkiye’nin geldiği bir bilgi birikimi var. Hatta bu bilgi birikimini sahada da, ticari alanda da gösterdi. Bu savunma teknolojilerinde geldiğimiz noktayı sivil teknolojiler alanına da aktarmamız lazım. İşte sivil teknolojilere aktarım hususundaki alan Bilişim Vadisi olacak. Bilişim Vadisi’nin bu manadaki ilk şirketi de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu oldu. Yani mobilite ekosisteminin başı. Mobilite ekosisteminin çevresinde oluşacak birçok bilişim alanı var. Yapay zeka, coğrafik bilgi sistemleri, hatta Endüstri 4.0 ile birlikte söylediğimiz makinelerin haberleşmesi, 5G, 6G Fintech, ödeme sistemleri gibi teknolojilerin de dahil olabileceği, aslında yürüyen bir bilgisayardan bahsediyoruz otomobil derken. Dolayısıyla bu mobil ekosistemi kuracak yapıyı da planlıyoruz." dedi.

 

Türkiye'deki kalifiye Ar-Ge personeli açığını kapatmayı hedefliyoruz

Bilişim Vadisi bünyesinde nitelikli AR-GE personelleri yetiştiğini belirten Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, konuşmasında şöyle devam etti: "Bunun altyapısını kuracak en önemli şeylerden biri de insan kıymeti. Bu insan kıymetini sağlayacak açık kaynak yazılım platformunun kurulması gündemdeydi geçtiğimiz yılda. Biz Bilişim Vadisi olarak Türkiye Açık Kaynak Platformu projesinin de Proje Yürütücüsü olarak imzamızı attık. Bu maksatla Bilişim Vadisi içerisinde bir yazılım okulu kurulmasının müjdesi de geçtiğimiz açılış töreninde verilmiş oldu. Bu yaptığımız projelerle aslında hem istihdamı artıracak hem de istihdama yönelik yani Türkiye’deki bilinçli ve kalifiye, nitelikli Ar-Ge personeli açığını da kapatmış olmayı hedefliyoruz."

 

Singapur'da Türk teknolojisi tanıtıldı

Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Bilişim Vadisi’nin Türkiye’de ilk kez teknoloji firmalarını buluşturup Singapur’da düzenlenen bir fuara katıldığını söyleyerek, şöyle dedi: 

"Bilişim Vadisi, vizyonu çerçevesiyle ulusal ve uluslararası anlamda milli teknoloji hamlesi ile geliştirilecek faydalı teknolojilerin de öncüsü olmayı hedeflediği için burayı biz bir ticarileşme merkezi olarak da görüyoruz ve bu hedefe doğru çalışıyoruz. Bu maksatla Türkiye’de ilk defa bir teknoloji pavilyonunu Singapur’da Türk teknolojisini tanıtmak amacıyla kurduk. Bilişim Vadisi burada milli katılım organizatörü olarak Türkiye’den 14 tane teknoloji firmasını oraya götürdü. Biz orada 14 firmamıza 350 iş görüşmesi sağladık. Bunlardan 25 tanesi ile de satış sözleşmesi yapmak suretiyle dönüş aldık. Singapur’dan 25 satış sözleşmesi ile döndük. Bu sadece birincisi."

 

22 oyun geliştirildi

Dijital oyun pazarının 100 milyar dolarlık bir paya sahip olduğunu ifade eden Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, "Ulusal anlamda da Türkiye’de ilk defa dijital oyun geliştiricilerini bir araya getiren, dijital oyun pazarı 100 milyar dolarlık bir pazar, yaz oyun kampı yaptık. Burada 18 ile 35 yaş arasındaki tam 300 genci bulundurduk ve orada oyun geliştirmelerini sağladık. 22 tane takım kurduk. 22 takımdan 22 oyun geliştirdik. Bu oyunlardan 3 tanesi de uluslararası yatırım aldı. Bunlardan 7 tanesi süreç içerisinde firmalaştı." diye konuştu.

 

Türkiye'nin en büyük kuluçka merkezini kurduk

Bilişim Vadisi bünyesinde Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezini kurduklarını da aktaran İbrahimcioğlu, "2020 yılına doğru baktığımızda, TOGG’un etrafında oluşacak mobilite ekosisteminin oluşmasını sağlamak, bununla beraber Türkiye girişimciliğini artırıcı faaliyetleri de yine Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi altyapısını kurmak suretiyle, ki kurduk bunu. 25 bin metrekare büyüklüğünde içerisinde kongre merkezleri, seminer ve konferans salonları olan bir alt yapıyla kurduk. Bunu en büyük girişimcilik atölyesine çevireceğiz. Hedeflerimizden bir tanesi bu." dedi.

 

4 gün içerisinde 30 başvuru aldık

Yerli otomobil TOGG’un tanıtımı yapıldıktan sonra Bilişim Vadisi’nde ofis sahibi olmak isteyen şirketlerin bir anda arttığına dikkat çeken İbrahimcioğlu, şöyle dedi: 

"Normalde biz aylık olarak firmaların buraya gelmesi noktasında 10 ile 15 arasında başvuru alırız. Biz yerli otomobilin tanıtımının yapıldığı gün olan 27 Aralık ile 31 Aralık 2019 arasında, 4 gün içerisinde 30’un üzerinde başvuru aldık. Bunun içerisinde hafta sonu da var. Biliyorsunuz genelde insanlar hafta sonları tatil yaparlar. İnsanlar tatil yapmayıp proje başvurusunda bulundular. Dünya merkezi olmayan bir Ar-Ge anlayışına doğru gidiyor. Dolayısıyla biz bir merkez üssü olmayı kendimize hedef olarak koyuyoruz. Teknolojinin gelişeceği, gelişmekten öte bulunacağı ve aynı zamanda gelişmekten sonraki kısmında ticarileştiği bir teknolojik İpek Yolu’nu burada kurmak istiyoruz."

 

İhracat hedefimiz 8 milyar dolar

Türkiye’deki geliştirme bölgelerinin tamamının yıllık 4.1 milyar dolar ihracat yaptığını söyleyen Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, şunları aktardı: 

"Türkiye’deki teknoloji geliştirme bölgelerinde yaklaşık 55 bin Ar-Ge personeli çalışıyor. Bunların toplam ihracatı da 4.1 milyar dolar civarında. Eğer Bilişim Vadisi 100 bin personeli hedefliyorsa, 55 bin kişi ile 4.1 yapılıyorsa, bizim 100 bin personel ile 8 milyar dolar ihracat hedefini kendimize belirlememiz lazım. Dolayısıyla biz bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz. Çin’den Londra’ya giden demiryolu hattı direk Bilişim Vadisi’nin içinden geçiyor. Teknolojik ipek yolu ifadesini kullanmamın sebebi bu. Bilişim Vadisi Türkiye ihracatının sanayi anlamında yüzde 18’inin yapıldığı bir bölgenin tam ortasında, imalat sanayisinin neredeyse yüzde 40’ının olduğu bir sanayi bölgesinin yine tam ortasında, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul gibi 4 büyükşehrin ve Kuzey Marmara Otoyolu ile 2 buçuk saate indirilen İzmir’in çok yakınında.  İzmir  Teknoloji Üssü ile de birleşti Bilişim Vadisi. Artık Bilişim Vadisi İzmir’de de mevcut. Böyle değerlendirdiğimizde, bütün bu bölgelere İzmir’i de dahil ettiğinizde, yerelden ulusala, ulusaldan uluslararasına fiziki manada gidebilecek bir merkez konumunda bulunuyor."

Gebze Bilişim Vadisi'nin ikinci etabı tamamlanmak üzere!