Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nden taşındı!

Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nden taşındı!

Başbakanlık yaptığı dönemde Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde oturuyordu. Yıldırım’ın Çankaya Köşkü'nden taşındığı öğrenildi.


Binali Yıldırım'ın başbakanlık yaptığı dönemde Çankaya Köşkü'nde oturuyodu. Yıldırım Meclis Başkanı seçilince ikametini değiştirmemişti.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, TBMM Başkanlığı'ndan istifa ederek 31 Mart seçimlerinde AKP'nin İstanbul belediye başkan adayı olan Yıldırım'ın halen köşkte oturması tepkilere neden olmuştu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, soru önergesinde, Binali Yıldırım'ın Çankaya Köşkü'nde oturmasını gündeme getirmişti.

Mimarlar Odası  Ankara  Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Kamu Konutları Şubesi Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili kendşlerine verilen yanıtı paylaştı:

Verilen yanıtta, Çankaya Köşkü'nün artık Binali Yıldırım tarafından kullanılmadığı ifade edildi.

Yazıda şunlar yer aldı:
"Çanka Köşkü'nün kamu konutu olarak tahsisine ilişkin ilgili yazınız incelendi. Konuya ilişkin
olarak Cumhurbaşkanlı İdari İşler Başkanlığı'ndan alınan E.13.8466 sayılı yazıda, mülga başbakanlık uhdesinde bulunan Beştepe yerleşkesinin Cumhurbaşkanlığı'na, Çankaya yerleşkesinin mülga başkanlığına karşılıklı olarak 12/02/2015 tarihinde bir protokolle devri sonrası Çankaya Köşkü'nün mülga Başbakanlık çalışma ofisleri olarak kullanılmış olarak hali hazırda Köşkün içerisinde sayın Binali Yıldırım tarafından kullanılan bir konut bulunmadığı bildirilmiştir."

Binali Yıldırm tarafından konuya ilişkin daha önce yapılan bir açıklamada ise şu ifadeler yer almıştı: "Binali Yıldırım hiçbir zaman Çankaya Köşkü'nde oturmamıştır. Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı görevleri süresince Başbakanlık Resmi Konutu'nu kullanmıştır. Meclis Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra Resmi Konutu hiçbir şekilde kullanmamıştır. Gerçek bundan ibarettir."