28 / 03 / 2023

Bingöl'de kentsel dönüşüm mağduriyeti!

Bingöl'de kentsel dönüşüm mağduriyeti!

CHP Bingöl İl Başkanı Bazencir, kentsel dönüşüm projesinin hak sahiplerini mağdur ettiğini söyledi. Bazencir, “Hak sahiplerinin mağduriyetlerini dile getiriyor ve hatta çaresiz kaldıklarını belirtiyoruz” dedi.Bingöl Kültür Mahallesi’nde yapımın başlanan ancak çeşitli nedenlerden dolayı henüz tamamlanmayan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hak sahiplerini mağdur ettiğini söyleyen CHP Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazencir, belediye ve milletvekillerini eleştirdi.

Çapakcur Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bazencir, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “2016 tarihinde dönemin belediyesi tarafından dile getirilen ve büyük bir heyecan oluşturan Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi maalesef aradan 3 yıl geçmesine rağmen henüz üzerine tek bir taş bile konulmamış vaziyette boş arazi olarak duruyor. Yine dönemin belediyesi tarafından hak sahipleriyle sözleşme imzalanmış, kiralar ödenmeye başlamış, proje 2 defa ihale edilmiş ve seçimler öncesi temel atma töreni yapılmıştır. Bu durum hak sahiplerini sevindirmişti ancak sevinçleri kursaklarında kalarak, hak sahiplerinin duygularıyla oynanmıştır.”

Bazencir, şöyle devam etti: “Proje, Bingöl’ün çehresini değiştirecek bir vizyon ile sunulurken maalesef hak sahiplerinin evleri yıkılmış, kiraların süresi dolmak üzere ya da dolmuş olan hak sahipleri ekonomik kriz altında büyük zorluklar yaşamaktadır. Hak sahiplerinden işsiz olanlar, asgari ücretle çalışanlar evlerine ekmek götüremezken bir de kira borcu altına girmişlerdir. Bunun yanında tapularını devrettikleri ve projenin ne zaman sonuçlanacağı belli olmadığı için kendi mülkleri üzerinde tasarruf kullanamamaktadırlar.” “Hak sahiplerinin mağduriyetlerini dile getiriyor, makam sahiplerinin bu konuda yetersiz kaldığını ve hatta çaresiz kaldıklarını belirtiyoruz. 3 yıl geçmesine rağmen ilimiz bakan, milletvekili düzeyinde kişilerce temsil ediliyor. Buna rağmen bu sorunun giderilmemesi iktidarın, bakanların, milletvekillerinin, belediye yetkililerinin hemşerilerimize verdiği önemi göstermektedir.  Kentsel dönüşüm projesinin akıbetinin biran önce sonuçlandırılması ve hak sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.”
Geri Dön