Bingöl'deki depremzedeler devletten ev istiyor!

Bingöl'deki depremzedeler devletten ev istiyor!Bingöl'de 14 Haziran tarihinde yaşanan 5,7 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören depremzedeler, Devletin desteği ile bir sonraki bayramı evlerinde geçirmeyi umut ettiklerini söyledi.


Bingöl'de 14 Haziran tarihinde yaşanan 5,7 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören depremzedeler, Kurban Bayramı'nı geçici olarak hayatlatını sürdürdükleri konteynerlerde geçiriyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Merkez üssü Karlıova ilçesi olan, güvenlik korucusu Cengiz Pullu'nun şehit olduğu, 35 kişinin yaralandığı depremin yaralarının sarılması için ilgili bakanlıklar öncülüğünde başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Depremden etkilenen Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçe merkezleri ile bağlı köylerde depremden etkilenen Bingöllüler geçici olarak barındıkları konteynerlerde Kurban Bayramı'nı kutluyor.

- "İnşallah konteynerde geçireceğimiz son bayram olur"

Yedisu ilçesinin Elmalı köyü muhtarı Metin Külüğ, Anadolu Ajansı muhabirine, köylerinde 32 konteyner kurulduğunu belirtti.

Vatandaşların bir kısmının yaylada olduğunu bir kısmının da konteynerde yaşadığını dile getiren Külüğ, "Konteynerler devletimiz tarafından kurularak, vatandaşın hizmetine sunulmuştur. Vatandaşlarımız konteynerde bayramı geçirecek. İnşallah en kısa zamanda kalıcı konutlarımız yapılır ve konteynerde geçireceğimiz son bayram olur. Bu konuda devletimize güveniyoruz. Bu vesile ile tüm Müslümanların bayramını kutluyorum." şeklinde konuştu.

Doğan Adıbeli, depremde evleri yıkıldığı için eşi ve 3 çocuğuyla devletin verdiği konteynerde yaşamaya başladıklarını söyledi.

Bayramı konteynerde geçirdiklerini dile getiren Adıbeli, devletten en kısa sürede evlerinin yapılmasını beklediklerini söyledi.

Eşi Serdan Adıbeli de ilk defa evlerinden ayrı yaşadıkları için bayramı biraz buruk geçirdiklerini belirtti.

Devletin desteği ile bir sonraki bayramı evlerinde geçirmeyi umut ettiklerini dile getiren Adıbeli, herkesin bayramını kutladı.

Hasan Alavi (91), eşiyle köye yerleştiğini, depremde evlerinin yıkıldığını, eşyalarının kullanılmaz duruma geldiğini, konteynerde hayata tutunmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu çok sevdiğini dile getiren Alavi, "Bizim yerimiz yok. Bize bir konut yaparlarsa seviniriz. Ben ve eşim hastayız. Kışı konteynerde geçiremeyiz." dedi.

- "Allah devletten razı olsun, bizi konteynere yerleştirdiler"

Karlıova'nın Kaynarpınar köyünde konteynerde yaşayan Çelebi Kahraman da depremde evinin yıkıldığını, eşyalarının enkaz altında kaldığını belirtti.

Kahraman, "Allah devletten razı olsun, bizi konteynere yerleştirdiler. İlk defa bayramımızı konteynerde kutluyoruz. Çok şükür can kaybı yok. Eşya gitmiş, sağlık olsun. Her şey yerine gelir. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın." diye konuştu.

Eşi Naciye Kahraman da 60 yaşında olduğunu, bugüne kadar böyle bir felaket yaşamadığını söyledi.

Kahraman, "Allah'tan gelen bir şey. Çok şükür dışarıda değiliz. Bayramı burada geçiriyoruz." dedi.

 

Bingöl'de depremzedeler için konteynerler kuruluyor!