Bireysel kredi faiz oranları yıllık bazda yüzde 20'lere çıktı!

Bireysel kredi faiz oranları yıllık bazda yüzde 20'lere çıktı! Bireysel kredi faiz oranları yıllık bazda yüzde 20'lere çıktı!

Bireysel kredi faiz oranları yıllık bazda yüzde 20' lere çıktı. Bireysel kredi faiz oranları yıllık bazda yüzde 20'lere, mevduat faizleri ise yüzde 11,50'lere yükseldi.Merkez Bankası'nın gösterge faizlerini yüzde 4.5'den 10'a yükseltmesi; piyasalardaki faiz oranlarını yukarı çekti. Bireysel kredi faiz oranları yıllık bazda yüzde 20'lere, mevduat faizleri ise yüzde 11,50'lere yükseldi. Bankacılar, faizlerde yeni yükselişler olabileceğini düşünüyor.


Geçtiğimiz haftaya damgasını, kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası vurdu. Bankacılık sektörünü fonladığı bir haftalık referans faiz oranını, yüzde 4.5'ten 10'a yükselten Merkez Bankası, böylece, Türkiye'de yeni bir dönemi de başlatmış oldu. Bankacılık sektörü de fonlama maliyetlerini etkileyecek bu karar sonrasında faiz oranlarını yukarı çekmeye başladı.


Kantarın Topuzu


Para Dergisi'nin haberine göre, ortalık yerde tartışılmasa da kimine göre Merkez Bankası faiz arttırma konusunda 'kantarın topuzunu kaçırdı'. Kimine göre ise piyasanın ateşi ancak bu oranda bir arttırma ile söndürülebilecek büyüklükteydi. Bankadan bankaya farklılık gösterse de genelde bankaların tüketicilere uyguladığı faiz oranları yüzde 1 ile 1.5 puan arasında artış kaydetti. İhtiyaç kredisi faizleri aylık bazda yüzde 1.80'lere çıkarken, yıllık bazda yüzde 20'leri aştı. Konut kredisi faizlerinde ise çok değil Haziran ayında yüzde 0.65'lere kadar gerileyen oranlar aylık bazda 1.20'lere çıktı. Üstelik Merkez Bankası kararının hemen ertesi günü… Böylece konut kredisi oranları bile yıllık bazda yüzde 14'leri aştı.


Geçen hafta Çarşamba gecesi Merkez Bankası'nın faiz arttırma kararını açıklamasının ardından, bankalar da hiç vakit kaybetmeden, ticari ve tüketici kredi faizlerinin yanı sıra mevduat faizlerinde de ciddi arttırmaya gittiler. Mevduata uygulanan faiz oranlarında genelde 1 ile 3 puan arasında yükselişler gözlendi. Yüzde 8-9 bandında bulunan bir ve üç aylık mevduat faiz oranları ise çoğu bankada 9.5-11.5 bandına çıktı. Bankacılara göre, bu hızlı arttırmaya rağmen, son dönemdeki siyasi gerginliğe eklenen "Merkez Bankası bağımsızlığı" tartışmaları faiz oranlarında ikinci yükseliş dalgasını tetikleyebilir.


Yeni Çağ