01 / 07 / 2022

Bitcoin'de ayı sezonu başladı mı?

Bitcoin'de ayı sezonu başladı mı?

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaları sonrasında kripto para borsasında yükseliş başladı. Peki, borsayı ilerleyen günlerde neler bekliyor?Tesla CEO'su Elon Musk'ın kriptoya yönelik yaptığı açıklamalar sonrasında Bitcoin değerleri değişime uğradı. Hürriyet'ten İsmail Sarı'nın haberine göre; sürekli değer kaybedip kazanan Bitcoin'in ilerleyen günlerde ne olacağı merak konusu oldu.

Blokzincir, Kripto Paralar ve Bitcoin’ kitabının yazarı Dr. Vedat Güven, Bitci.com araştırma müdürü Mehmet Çoban ve AlbCoin araştırma müdürü Helin Çelik ilerleyen günlerde Bitcoin'i neler beklediğini anlattı.

Helen Çelik açıklamasında şunları söyledi:

 "12 Mayıs’tan beri yaşanan düşüşle birlikte Bitcoin biriktiren adres sayısında rekor seviyeye ulaşıldığı görülüyor. Satışı yapılan Bitcoin’ler birikim adreslerinde depolandı. Bir kısım profesyonel yatırımcı, düşüşü fırsat olarak değerlendirdi. Pozisyonunu bozan yatırımcıların bir kısmı ise fon çıkışı yapmak yerine Tether’e döndü. Bu kapsamda, borsalarda tutulan Stablecoin’ler rekor kırdı. Yine rekor seviyede USD Coin piyasaya sürüldü. Yatırımcının Stablecoin’lerini borsada tutması alış pozisyonu kovaladığına işaret ediliyor. Tüm verileri topladığımızda, birikim adresleri sayısındaki rekor, Stablecoin’lerin hazırda bekletilmesi, yaz aylarında beklenen haber akışları ve Bitcoin dominance seviyesindeki toparlanma trend dışına sarkarak toplayan piyasada ayı tuzağının atlatılmış olabileceğini düşündürtüyor. Ancak özellikle günlük grafikte hareketli ortalamalar bölgesinin yukarı yönlü kırılması ve Bitcoin’in 40 binli seviyelerdeki seyrini koruması önemli. Bu noktada, önümüzdeki süreçte pozitif algının devam edebileceği düşüncesi var olsa da yatırımcının olası geri çekilmelere karşı dikkat etmesinde yarar görülüyor.

Bitcoin de ayı sezonu başladı mı?

Vedat Güven ise piyasaya yönelik şunları söyledi: "Musk’ın tweetleri, Tesla’nın Bitcoin kabul etmekten vazgeçmesi, Amerika Vergi Dairesi’nin 10 din dolar üzeri kripto para hareketlerinin raporlanmasını istemesi ve Çin’deki madencilere, madenciliğe yönelik (içeriği tam netleşmeyen) kısıtlamaya yönelik düşünceleri, Bitcoin fiyatında hızlı bir düşüşe sebep oldu. Bu hızlı düşüş 30 bin seviyesinde tepki alımlarla karşılaştı. Bu haberlerin negatif etkisi yüksek olmasına rağmen 30 binin altına götürmedi Bitcoin fiyatını…

Dolayısıyla 30 binin çok ama çok sağlam bir destek olduğunu görüyoruz. Bu gelişmeler Bitcoin fiyatı için dibi gördüğümüzü gösteriyor. Çinli madencilerin yeni yerler bulmasıyla ve başka kötü haberlerin gelmemesi durumunda fiyatların buralarda ilk başta stabilize olacağını devamında Bitcoin dominancının artması ve hem bireysel hem de kurumsal talebin devam etmesiyle 40 bin doların üstüne kalıcı şekilde çıkacağını düşünüyorum.

Bitcoin de ayı sezonu başladı mı?

Bir başka uzman Mehmet Çoban da "Bitcoin’in Musk’ın tweet’leri öncesindeki eski seviyesine çıkabilmesi için 50 bin dolar seviyesinde kapanışlar görmemiz lazım. Şu an 30-35 bin dolar seviyesinde gelen yükselişler tamamen tepki alımı niteliğinde… Yalnız teknik olarak 50 bin dolar seviyesine çıkmadığı ve o seviyelerde kapanışlar olmadığı sürece bu yükselişler tamamen tepki alımı niteliğinde kalacak." yorumunda bulundu.

Altcoin'lerde durum ne olacak?

Vedat Güven: "Altcoinler oldukça düştü. Sebebi doğal olarak Bitcoin’deki hızlı fiyat düşüşü. İki majör sebebi var. Birincisi, altcoinler genellikle Bitcoin’e göre fiyatlanmakta. Bitcoin fiyatı çok hızlı düşünce altcoinlerin Bitcoin karşılığındaki fiyatları yüksek kaldı ve kâr realizasyonu geldi. İkinci majör sebep ise kaldıraçlı işlemlerde ve DeFi’da (özellikle borrowing tarafında) teminat açığı ortaya çıkınca mecburi pozisyon kapatmalar (likiditasyonlar) yaşandı. Bu sebeple altcoin satışları yükseldi.

Bitcoin de ayı sezonu başladı mı?

Helin Çelik "Altcoin dominance seviyelerinde son zamanlarda görülen artış, piyasada yaşanan geri çekilme sırasında altcoinlerin daha fazla yara almasına sebep oldu. Cardano ve Ethereum kanadına baktığımız zaman güncellemelerin beklendiğini biliyoruz. Güncelleme öncesinde de beklentinin satın alınması durumu söz konusu olabilir. Cardano’nun yüzde 70’i staking (çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmesi) yapılıyor. Ayrıca Alonzo güncellemesi bekleniyor.

Bu iki durum Cardano’nun ön plana çıkmasına neden olabilir. Öte yandan, temiz enerjide gündeme gelen coinlerin hikâyesi takip edilebilir. Yine haber akışlarına baktığımızda Ripple dava süreciyle birlikte ileride dijital para birimlerine köprü olma süreci izlenebilir. Son olarak Ethereum 2.0 için gerekli olan ve Temmuz'da yapılması."

Piyasa yeniden toparlanır mı?

Helin Çelik: "Halihazırda toparlanma gelen bölgelere bakıldığında ayı sezonundayız demek için erken. Kripto para piyasasında yaşanan sert yükselişler ve düşüşler yüklü bakiyelerin belirli alanlarda toplanmasıyla karşılık buluyor. Zaman geçtikçe ve kripto para piyasası daha fazla benimsendikçe likidite hem artacak hem de toplandığı alan yaygınlık gösterecektir.

Böylelikle en azından bir nebze de olsa daha rahat trade etmek için alan yaratılabilir. An itibari ile önceki fiyat hareketlerine bakıldığında buna benzer düzenleme kaynaklı ve kripto paralar üzerinde stres yaratan birçok düşüşün atlatıldığını görüyoruz. Şu an itibari günlük ve haftalık grafiklerdeki görünümün takibi önem taşıyor. Grafiksel olarak ana trend görünümü bozulmadığı müddetçe yukarı yönlü oluşabilecek fiyat hareketleri desteklenebilir.

 Bitcoin de ayı sezonu başladı mı?

Vedat Güven "Yaşanan bu sürece şimdilik ayı sezonu demek zor. Çünkü sürekli düşmekte olan bir zaman değil. Bu olayların hepsinin aynı anda olması sebebiyle piyasanın hızlı bir şekilde düşmesi olarak görüyorum.

Mehmet Çoban: "Ayı sezonu aslında 2017’de başlayan ve çok uzun süre devam eden bir süreçti. Şimdi ki durum biraz daha farklı... Tamam, çok önemli bir destek noktası vardı ve kırıldı ama yine de Ayı sezonu demek için önümüzdeki bir-iki haftalık periyodu görmemiz lazım. Bir de şu var, daha önce yaşanan Ayı sezonunda piyasada kurumsallar hiç yoktu. Yalnız şimdi bu düşüşlerde bazı büyük kurumlar alım yapıyorlar. Özetle çok büyük kurumların bu seviyelerde alım yapması Ayı sezonu olasılığını bir miktar azaltıyor."

Kripto paraları neler bekliyor?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.