Bitişik evlerdeki tadilatlar komşu parsele taşabilir mi?

Bitişik evlerdeki tadilatlar komşu parsele taşabilir mi? Bitişik evlerdeki tadilatlar komşu parsele taşabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Müstakil evimize çatı tadilatı yaptıracağız. Komşumuz ‘benim tarafıma 10 santimden fazlasına izin vermem’ diyor. Komşunun evi bizden sonra yapıldı, kot olarak aşağıda. Çatımızı orijinal ölçülerinde yaptırmak istiyoruz. Kanun ne diyor?' sorusunu yanıtladı.Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Müstakil evimize çatı tadilatı yaptıracağız. Yan komşumuz ‘benim tarafıma 10 santimden fazlasına izin vermem’ diyor. Komşunun evi bizden sonra inşaa edildi ve kot olarak bizden daha aşağıda kalıyor. Biz çatımızı orijinal ölçülerinde yaptırmak istiyoruz. Bu konuda kanun ne diyor?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Müstakil evimize çatı tadilatı yaptıracağız. Yan komşumuz ‘benim tarafıma 10 santimden fazlasına izin vermem’ diyor. Komşunun evi bizden sonra inşaa edildi ve kot olarak bizden daha aşağıda kalıyor. Biz çatımızı orijinal ölçülerinde yaptırmak istiyoruz. Bu konuda kanun ne diyor? l H.B.

***

Okuyucumun durumu, mahallinde inceleme yapmayı gerektiriyor. Şöyle ki: Bitişik iki bina var. Bunlar yasal olarak kendi parselleri içinde yapılmış olması gereken binalar. Okuyucumun binası kendi parsel sınırına kadar inşa edilebilir, keza komşununki de öyle (Bazı hallerde iki bina arasında belli bir mesafe bırakılması gerekir ama bazen de birbirine yapışık inşaat mümkün).

Ancak anlatımdan çıkan, okuyucumun binasında komşu parsele taşma var. Şayet gerçekten anladığım gibi komşuya bir taşma varsa, komşunun kendi parseline müdahaleye izin verme mecburiyeti yok. Dolayısıyla okuyucum ancak kendi parseli içinde kalan alanlarda yenileme yapabilecek. Okuyucumun ifadesine göre komşunun binası sonradan yapılmış.

Bu nedenle komşunun okuyucumun parseline bir müdahalesi olabileceği ihtimalini değerlendirmiyorum. Benim önerim, öncelikle parsel sınırlarının belirlenmesi, ondan sonra komşu parsele taşma var mı yok mu netleşmesi. Taşma yok ise onarımı rahatlıkla yapılabilecektir. Taşma varsa kendi sınırına çekilecektir.